Ezt a könyvet nem lehet megfilmesíteni, nem alkalmas rá - mondta 1999-ben Christopher Tolkien, az író fia, amikor a véleményét kérdezték A Gyűrűk Ura leendő filmadaptációjáról. Azt nem tudom, hogy igaza volt-e, de az biztos, hogy akad pár gond a filmekkel.
(*** SPOILER ALERT ***)
A film és a könyv két külön műalkotás, nem érdemes őket összehasonlítani - mondják azok, akik mindkettőért rajonganak. Ez nyilván így is van, ennek ellenére megtesszük, hiszen az agyunk nem bírja szó nélkül hagyni a film idegesítő leegyszerűsítéseit és valósághajlításait.
Én a trilógiát könyvben 3 alkalommal olvastam, a filmeket nagyjából 10-szer láttam. Mindet szeretem, néhány különbség viszont idegesít.
Íme 5 ezek közül. A lista persze nem teljes.
Vicces-e, ami nem az?
Hollywood olyan gyár, aminek a termékeit rengeteg gyerek is fogyasztja. Éppen ezért a filmek jelentős többségében elhelyeznek olyan elemeket, amik miatt a gyerekek is megnézik/megkedvelik a mozit. Ezek gyakran humoros jellemvonások fontos szereplőknél, sokszor pedig nevetséges karakterek (pl. Jar Jar a Star Warsban). A GYU-filmekben is sajnos benne van ez, méghozzá az elnézhetőnél nagyobb mértékben. A törpök például a könyvekben egyáltalán nem viccesek, nem humorizálnak ők maguk, és mások sem nevetnek rajtuk. Ennek ellenére Gimli a filmben időnként csak simán esetlen, máskor komplett idióta, lehetetlen komolyan venni. Erre a történet szempontjából nemhogy nincs szükség, egyenesen hátráltatja, ennek megfelelően a karakter szerepe is csökevényes. Kár érte. Ráadásul azt sugallja, hogy az egész törp faj ilyen. Pedig dehogy.
Trufa és Pippin, két idióta?
Itt bizonyos szempontból még nagyobb a baj, hiszen e két szereplő a könyvben nagy hőstetteket visz véghez, egyikük Gondor, másikuk Rohan megmentőjévé válik, a Megyét pedig együtt szabadítják fel. A filmben is valamelyest hősiesen viselkednek, de ezt megelőzően fájdalmasan idétlenek, mintha saját meggondolatlan ügyetlenségük sodorná bele őket azokba a helyzetekbe, ahol aztán kénytelenek lesznek bátrak lenni. A filmben már az is véletlen, hogy egyáltalán elindulnak a Megyéből, semmi tudatosság nincs bennük.
Ki öli meg a nazgúlok vezérét?
Hát, sajnos igen. A nazgúlok vezérét, az angmari boszorkányurat Tolkien regényében Borbak Trufa öli meg, míg a filmben a rohani Éowyn. Hiszen hogyan is lehetne, hogy a 3 filmen keresztül nevetségessé tett hobbit hajtsa végre a második legnagyobb hőstettet, a harcos amazon helyett? (Vö. Frodó a filmben egyszer sem nevetséges, nem mond vicceket, nem táncol, nem énekel.) Mentség, hogy mindketten ott vannak és egymást segítve győzedelmeskednek, de azért ez sem bocsánat arra, amit a hobbitokkal tett a film.
Bombadil Toma meg hová lett?
Tulajdonképpen örülhetünk, hogy Toma kimaradt a filmből, mert ha Peter Jackson vette volna a bátorságot, hogy beletegye, bizonyára a legnevetségesebb figurát csinálta volna belőle, hiszen ő a könyvben is egy vidám mesefigura, aki Tolkien gyermekmeséiben is megjelenik. Toma magatartása a könyvben egyébként azért vicces, mert az ő hatalma a zene, a vidámság, a derű teremtő erejéből fakad, mint ahogy Középföldét is ezen erők hozták létre annak idején (Iluvatar és az ainuk éneke). Egyébként Toma hiányával együtt jár két plusz idegesítőség: a hobbitok túl hamar odaérnek Bríbe, pedig a könyvben hőseiesen megküzdenek, valamint nincs Sírbucka-fogság sem. Ja és: a hobbitok fába szorulnak, de hol, az istenszerelmére? A filmben Szilszakállnál, de mégis hogy képzeli ezt Jackson?
Arwen, ő nem a Wonderwoman?
Elég idegesítő az is, ahogyan Arwenből egyfajta szupernőt csinál a film, aki maga lovagol Aragornék elé Völgyzugolyból, mint hogyha más lehetőség nem lenne arra, hogy erejét megmutassa, minthogy férfitulajdonságokkal van felruházva. Ez egyébként szuperül áll Liv Tylernek, aki megcsinája tisztességgel ezt a karaktert, csakhogy a könyv Arwenje nem ilyen. Ott ilyesmiről szó sincs: Arwen nem harcos, hanem távoli és megközelíthetetlen szépség, aki esthajnalcsillagként ragyogja be Középföldét és remény önt a szívekbe, különösképp Aragorn esetében.
Tudom, igen. Sok minden van még, de nem törekedtem a teljességre. Téged valami egész más idegesít? Írd meg az info@ezalenyeg.hu szerkesztőségi címünkre vagy kommentben a Facebookon!