2021-re azért fogunk boldogan visszagondolni pár év múlva, mert ez volt Orbánék vámpírkormányzásának utolsó éve. Most, az év végén ugyanakkor tekintsünk vissza az óévre, nézzük meg, mire lehettünk büszkék idén a magyar politikában!
1. Az elsöprő sikert arató ellenzéki előválasztás
Nehéz lenne az előválasztásnál nagyobb sikert elkönyvelni az idei évből. Az ellenzék meglépte azt, amit meg kellett: valóban összefogott. Megszerveztek egy példaértékű előválasztás, mégpedig nem is akárhogyan: olyan részvételt hozott a demokrácia ünnepe, amire még a legnagyobb optimisták sem számítottak.
Az előválasztás sikere egy dolog, de amit hozott magával, annak is csak örülni lehet. Ezzel el is érkezünk a második ponthoz.
2. Valódi együttműködést kezdett meg az ellenzék, nincsenek háborúskodások
Az előválasztás hatalmas sikere után brutális nyomás nehezedett a magyar embereket valóban képviselni akaró ellenzéki pártokra, s főleg azok vezetőire: Márki-Zay Péter győzelme után le kellett ülni, és közösen kellett elkezdeni gondolkodni, politizálni és fellépni.
Nagyon jó volt együtt látni a korábban egymás ellen versengő jelölteket, akik ekkor már nem egymás kihívóiként léptek fel, hanem mint harcostársak, akik küldetése nagyobb, mint ők maguk: le kell váltani a NER-t, el kell zavarni Orbán tolvaj, gonosz és lelketlen kormányát. Az ellenzéki pártok is tudják ezt és ennek megfelelően is viselkednek. Nincsenek hírek belső ellentétekről, nincs szó szakadásról, semmi ilyesmi: mindenki beállt a győztes jelölt mögé és őt segítve viszi saját pártját is előre.
3. Nagyon sok év után végre volt miniszterelnök-jelölti vita Magyarországon
Na persze nem a felcsúti szotyis állt ki, mert vele 2006-ban úgy felmosta Gyurcsány a padlót, hogy még mindig nem heverte azt ki. Behúzza fülét-farkát, ha vitáról van szó. Ami sokkal fontosabb, hogy az ellenzéki jelöltek kiálltak egymással, és vitáztak. Beszélgettek, véleményeket ütköztettek és ismertették a programjukat (ami a Fidesznek nincs).
A tévévita nézettségi rekordot döntött, egészen egyszerűen azért, mert igenis van igény itthon a politikai diskurzusra. Az embereket érdekli a politika, mármint a valódi: nem az, amit Orbánék agyatlan üres propagandaként tolnak, jövőre már 130 milliárdunkból. Az RTL Klub-os Dobrev-Márki-Zay vitát 816 000 ember nézte meg élőben, de az első forduló vitája is közel volt ehhez az eredményhez.
4. A Fideszes-kártyavár elkezdett összedőlni - épül a börtönválogatott
Völner Pál ügyét lehetetlen túl sokszor emlegetni. Már magában az, hogy az (I)gazságügyi Minisztérium államtitkára nagyszabású korrupciós vádakkal kényszerül lemondani, hatalmas dolog. Az, hogy a vádak alapján egy korrupt ember írhatta alá a Pegasus-kiberfegyver használatának engedélyezését a civilek ellen, az csak hab a tortán. De az, hogy mindez mit jelent a fideszes strómanok és bűnözők számára, az az, ami beláthatatlan következményeket hozhat.
Márki-Zay, programja szerint, felhasználná a kishalakat a Fidesz maffiarendszeréből arra, hogy vádalku keretén belül azok feláldozzák a nagyobb hatalmú bűnözőket az igazságszolgáltatás oltárán. Orbán feláldozta Völnert arra, hogy az elvigye a balhét a Pegasus-botrányért.
Egy ilyen hatalmas volumenű ügyben Varga Juditnak is el kellene buknia, legalábbis egy valódi jogállamban. Ha ugyanis Varga, mint Völner főnöke, nem tudott annak ügyeiről, akkor alkalmatlan. Ha tudott, akkor bűntárs. De Orbánnak Varga sokkal fontosabb, ezért őt nem buktathatja meg, a végsőkig védelmeznie kell.
5. Orbán lassan elveszti utolsó nemzetközi szövetségesét is
Orbán és bandája kiszorult az Európai Parlamenti frakciójából Deutsch közbenjárásának köszönhetően. Izraelben Netanjahu elnök (aki talán személyesen hozta el Orbánnak a Pegasust) elvesztette a választást. Ausztriában Kurz kancellár korrupciós vádakkal megbukott. Amerikában Trump elnök vesztette el hatalmát, és az őt követő Biden nemrég a diplomácia nyelvén olyannyira becsicskította Viktort, hogy kényelmetlen volt még nézni is. Csehországban Babis kormányfő bukott meg, nemrég pedig már az olasz szövetséges, Matteo Salvini is cserben hagyta a felcsútit.
Donald Tusk, aki a Néppárt vezetője az Európai Parlamentben, már szinte felvette tagjai közé Márki-Zay új, még nem létező pártját. Emmanuel Macron francia elnök is leült tárgyalni Márki-Zay-jal és az ellenzék vezetőivel, de a közös jelöltet Brüsszelben és Pozsonyban is szívesen látják.
Mindezt pedig egy kormányváltás fogja elhozni, amire jövőre lehetőségünk is lesz!