Hazugság, hogy a plusz jogkör hiányzott eddig ahhoz, hogy Orbán védekezni tudjon. A politikai akarat hiányzott - világított rá Szél Bernadett köztársaságpárti országgyűlési képviselő.
Szél Bernadett országgyűlési képviselő Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet 3 dologra, amit tisztán kell látnunk Orbán hétfői bejelentései kapcsán:
- Az elmúlt hetekben Európa 3. legrosszabb koronavírus-halálozási adatait produkáló ország lett Magyarország és akárhogy nézzük ezt, a kormány felelőssége, hogy nem lépett időben.
- Nem hiányzott itt semmiféle plusz jogkör, a június 18-ától és jelenleg is érvényes egészségügyi válsághelyzet elegendő felhatalmazást jelentett volna minden szükséges intézkedéshez.
Figyelem, hogy a kormány azt állítja, a rendkívüli felhatalmazás hiányzott a cselekvéshez, pedig nem: a politikai akarat hiányzott. - Fontos kitérni a tesztelésekre, mert amit ezen a téren művelt a kormány, az kritikán aluli. Úgy hagyta működni az országot, hogy nem biztosította annak feltételeit, elsősorban a kiterjedt tesztelést és kontaktkutatást. A tesztek teljeskörű ingyenessége helyett bevezette a hatósági árat, ami több magánlabort is bezárásra kényszerített. Úgy hagyta működni az óvodákat, iskolákat, hogy a legritkább esetben volt tesztelés. Amikor a kormány tehetetlenségét látva Karácsony Gergely budapesti főpolgármester bejelentette, hogy saját hatáskörben rendel antigén teszteket, Müller Cecília élesen tiltakozott ellene, mondván, "az antigén gyorstesztek nem alkalmasak szűrésre", "nem használhatóak tömeges, közösségi szűrésre". Mondta ezt azután, hogy a magyar kormány 200 egészségügyi dolgozóval segítette a szlovák országos antigén-tesztelést, most pedig Orbán Viktor bejelentette, hogy az országos tisztifőorvos által szűrésre alkalmatlannak minősített antigén-tesztekkel fogják szűrni többek közt az iskolákat. Hogy is van ez akkor?
Ami pedig az intézkedéseket illeti, fájóan hiányoznak belőle a kötelező adatszolgáltatásra, a lehetőség szerinti távmunkára és a jövedelemkiesére-munkahelyvédelemre vonatkozó rendelkezések. Ha már Ausztriára hivatkoznak: ott részletes adatszolgáltatás van, például napi szinten tájékoztatnak az intenzív osztályon ápoltak számáról. Az állami szektorban távmunkára való átállást rendeltek el, ahol ez lehetséges, és erre kérték a munkaadókat is. A gyülekezést (demonstrációkat) nem tiltották be, csak 1 méter távolságot és maszkviselést írtak elő azokon. És persze jóval többet teszteltek már eddig is.
Szél Bernadett hozzátette: