Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke várhatóan vasárnap javasolni fogja a Magyarországnak szánt 22,5 milliárd euró értékű kohéziós források akár 70 százalékának felfüggesztését az EU 2021-27-es költségvetéséből - az uniós tisztviselők szerint.
Az Európai Unió végrehajtó testülete javasolni fogja a Magyarországnak szánt több milliárd eurós támogatás felfüggesztését a korrupciós aggályok miatt - közölte két brüsszeli tisztviselő a Reuters hírügynökséggel, ami az első ilyen lépés lenne Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel szemben - írta meg az Euronews.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, egyben a végrehajtó testület vezetője az Európai Parlament előtt tartott éves beszédében azt mondta, hogy befagyasztaná a demokráciát károsító tagországok támogatását, és kiemelte a korrupciót.
Küzdenünk kell a demokráciáinkért... Szeretnénk a korrupcióra összpontosítani
- fogalmazott anélkül, hogy konkrétan megnevezte volna Magyarországot. Azonban várhatóan vasárnap javasolni fogja a Magyarországnak szánt 22,5 milliárd euró értékű kohéziós források akár 70 százalékának felfüggesztését az EU 2021-27-es költségvetéséből - az uniós tisztviselők szerint. Egyikük sem említett pontos összeget.
A magyar forint és államkötvények szerdán gyengültek a hírre, miközben az európai törvényhozók – távollétében - elítélték Orbán Viktort a migránsok, a melegek és a nők jogainak, valamint a média, a tudósok és a bíróságok szabadságának évek óta tartó leépítése miatt.
Magyarország egyáltalán nem valódi demokrácia
- mondta Gwendoline Delbos-Corfield, a Zöldek francia törvényhozója.
A magyar miniszterelnök visszautasítja az ilyen vádakat, de nyomás alatt áll, hogy biztosítsa a forrásokat a gyengélkedő gazdaság számára. Orbán Viktor megígérte, hogy felállít egy korrupcióellenes ügynökséget, és ismételten kijelentette, hogy reméli a Brüsszellel való megegyezést.
A Bizottság azonban óvatos volt, mert Orbánnal szemben már nagy a bizalmatlanság, miután az elmúlt években számtalanszor szembe ment a tagországokkal.
Bármilyen megszorítás az EU különálló COVID-19 gazdaságélénkítő programjából a Magyarország számára elkülönített mintegy 6 milliárd eurót egészítené ki, amit a Bizottság ugyanezen korrupciós aggályok miatt blokkolt.
Az uniós országoknak három hónapjuk lenne arra, hogy többségi szavazással döntsenek a Bizottság ajánlásáról.
Az egyik forrás szerint a végső döntés még változhat, ha Magyarország ez idő alatt "alaposabban részletezi és végrehajtja" az általa javasolt korrupcióellenes intézkedéseket.
Az EU csalás elleni ügynöksége, az OLAF szerint 2015-19 között az egész blokkban Magyarországon volt messze a legmagasabb a szabálytalanságok aránya az uniós források elköltése során. Brüsszel már régóta követeli az átláthatóságot, a versenyt és az elszámoltathatóságot a magyar közbeszerzésekben.
EU-határozat készül: Magyarország nem teljesértékű demokrácia többé
Csütörtökön szavaz az EP plenáris ülése egy a magyar jogállamiság helyzetéről szóló átfogó értékelésről, amelyben először fogja Magyarországot demokrácia helyett így kategorizálni: "a választási önkényuralom hibrid rezsimje." Akárhonnan nézzük, Orbán Viktor és rendszere Európa szégyenpadján ül.
Az unió már számol a HUXIT lehetőségével Csehország EU-s ügyekért felelős minisztere szerint
Mikuláš Bek, Csehország európai ügyekért felelős minisztere a cseh közszolgálati rádiónak csütörtök este adott interjújában hosszan beszélt a magyar problémáról.
Hazugság, hogy a szankciók okozzák a magyar társadalom szenvedéseit
Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök kéz a kézben került hazugságspirálba. Akár az energia-, akár az élelmiszerárak, akár az orosz-ukrán konfliktus kapcsán az orosz kommunikáció mentén a két ország vezetője folyamatos hazugságban van - nyilatkozta Ujhelyi István.