Merkely Béla, a SOTE rektora az ATV Heti Napló Sváby Andrással című műsorában elmondta, 99 százalék, hogy lesz itthon második hulláma a koronavírusnak.
Szerinte azonban még egyszer nem lehet úgy lezárni az országot, mint ahogyan az első hullám idején.
Elmondta, az idővel futunk versenyt, ugyanis a vakcina még nincsen kész, és a nyájimmunitástól is elég messze vagyunk.
Akkor beszélhetünk fertőzési hullámról, ha a vírus reprodukciós rátája tartósan nagyobb 1-nél, vagyis ha egy megfertőzött legalább 1 vagy annál több új beteget generál - fogalmazott Merkely.
A rektor továbbá úgy véli, a koronavírusnak nem tesz jót a nyári hőség, de kiemelte,
nincs ellentmondás e között és az Öböl-menti országok nyári, riasztó mutatói között, hiszen itt a forróság elől zárt térbe, légkondicionált épületekbe menekülnek az emberek, ezekben a terekben pedig nyáron is terjed a vírus, ott viszont, ahol kontinentális nyár van, és az emberek sok időt töltenek a szabadban, valóban visszaszorult a fertőzés.
Azt gondolja, itthon még időben, a koronavírus-járvány korai szakaszában bevezették a szükséges korlátozásokat.
Akkor, amikor még igencsak kevés fertőzött volt. Hozzátette, ez a szám megemelkedett, amikor az emberek külföldről tértek haza, de viszonylag végig alacsonyan maradt.
Merkely azt hangsúlyozta, hogy hazánkban a vírus aktivitás az első hullám időszakában a közösségi térben és magánháztartásokban nagyon minimális volt.
A halálozási mutató a 65 év fölöttek körében 1-2 százalékos, a 65 év alattiak körében pedig 1 százalék alatti volt.
Állítása szerint a második hullám időpontját nem lehet pontosan meghatározni, hiszen azt több tényező is befolyásolja. A levegő lehűlése, a gyermekek iskolában való tartózkodás és a szülők zárt térben való foglalatossága is felgyorsíthatja a fertőzés terjedését.
Az újonnan megfertőzöttek 80 százalékáért egyébként a szuperfertőzők felelnek. Merkely Béla elmondta, hogy nagyjából minden 10 fertőző között 1 szuperfertőző van, aki átlagosan 20 további embert fertőz meg.
A rektor arra is felhívta a figyelmet, hogy a maszkhasználat továbbra is nagyon fontos annak érdekében, hogy ne fertőzzünk és ne fertőződjünk meg.
Merkely a második hullám valószínűsége ellenére is úgy véli, lényeges, hogy legyen iskola és egyetem, de ezekben az intézményekben a kézmosás gyakorisága és a maszkhasználat komolyan vétele nélkülözhetetlen.