A felsőoktatás szétrombolására a közoktatás összeomlásával egyidőben kerül sor, ami hazánk egyik legnagyobb tragédiájának tekinthető - áll az LMP közleményében.
Az elmúlt 12 év oktatáspolitikai intézkedései szégyenfolttá tettek minket Európa színterén - állítják közleményükben az LMP társelnökei. Schmuck Erzsébet és Kanász-Nagy Máté az állítás alátámasztására néhány adattal más megvilágításba helyezte a felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár győzelmi jelentését:
Az elmúlt kormányzati ciklusban a köz- és felsőoktatást olyan szavakkal jellemezhetjük, mint a szakmai egyeztetések hiánya vagy a rövidtávú politikai és gazdasági előnyök kicsikarása a szakmaiság helyett. Ennek eredményeképpen a felsőoktatás szétrombolására a közoktatás összeomlásával egyidőben kerül sor, ami hazánk egyik legnagyobb tragédiájának tekinthető.
Az elmúlt 10 évben leépült a felsőoktatás. A felvételi eljárás szigorítása miatt a társadalmi mobilitás annyira csökkent, hogy a hátrányosabb helyzetű fiatalok felsőoktatásba való bejutása esélytelenné vált, miközben Budapesten elitegyetemek vették át a színteret. Az állam közben a diplomák minőségét is eladta a saját népszerűségéért cserébe azzal, hogy kétszer is elengedte nyelvvizsga-követelményt.
Pár év alatt véghez vitték a felsőoktatás privatizálását, felszámolták az elszámoltathatóságot. Az átszervezések miatt alig van esély a kicsi vagy rosszul finanszírozható képzések megtartására, a hallgatószám növelésére, az akadémiai szabadság és autonómia fenntartására.
Az oktatásnak hosszú távú tervekre és szakmai alapú stratégiára van szüksége, hiszen a fiatalok az átgondolatlan, öncélú intézkedések vesztesei. Bár a finanszírozás növekedett 2022-ben, ez semmi ahhoz képest, amit a 2010-es évek elején vontak ki az ágazatból.
Az LMP vezetőinek közleménye a párt követelésivel zárul:
Haladéktalanul vissza kell pótolni a köz- és felsőoktatásból kivont százmilliárdokat! Emelni kell az oktatásban dolgozók bérét, megvalósítani a szakmai autonómiát! Hosszú távú oktatáspolitikai stratégia kell, mely legalább a mesterképzésig ingyenessé teszi a diplomát mindenki számára és lehetővé teszi, hogy a lakhatási kérdések senkit se akadályozzanak a felsőoktatási tanulmányokban.
(MTI OS)
Idén 99 192-en jelentkeztek valamelyik felsőoktatási intézménybe, közülük 73 805-en jutottak be valamelyik képzésre, vagyis ennyien kaptak üzenetben "mosolygós fejet" - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán. Orbánék évek óta dolgoznak azon, hogy az egyetemeket is megszerezhessék maguknak. Mindenhova megpróbálják saját embereiket beültetni. A járványhelyzetet kihasználva pedig fullba tolják ezt a törekvésüket. Botrány. Soha nem látott hiány van a tanári szakmában, és nem marad senki, aki ezt kipótolná. Ezt a problémát egy évtizede meg kellett volna oldani, de a Fidesz teljesen alkalmatlan az oktatás megmentésére. Persze valószínűleg nem is érdekli őket.73 805 jelentkezőt vettek fel valamelyik felsőoktatási intézménybe
Partizán: A Fidesz évtizedekre bebetonozza magát a felsőoktatásba
Már fizikatanárnak is alig jelentkezik valaki - ki fogja így tanítani gyermekeinket?