Budapest Párbeszédes főpolgármesterével beszélgettünk, aki beavatott minket egy-két titokba, és elmondta, hogyan eszi a halászlét, de azt is, mi Orbán legnagyobb bűne és milyen elszámoltatásra lehet számítani. Sőt, azt is elárulta, miben ért egyet Novák Katalinnal.
Inkább Karácsony vagy Szilveszter?
Általában mindkettő, de idén egyik se igazán. Persze tudom, mire vonatkozik a kérdés, hiszen a második keresztnevem Szilveszter, ritkán használom, pedig általában vidám pillanatokat okozok vele. Gyerekkorom óta kihívásokkal teli nekem az év vége. Nehezen tudok röhögés nélkül boldog karácsonyt kívánni.
Mi a szerkesztőségben Zoom-karácsonyt tartottunk. Önöknél milyen lesz a céges karácsony?
Nem lesz nagyobb, a helyzet nem engedi. A közvetlen kollégákkal volt egy rövid köszöntés, maszkban. A budapesti polgároknak online kulturális élményekkel igyekeztünk kedveskedni, többek között az SZFE hallgatóinak segítségével.
És a családdal?
Más lesz idén. Sem édesanyámmal, sem a feleségem szüleivel nem leszünk úgy együtt, ahogy szoktuk, és ahogy szeretnénk. Most az a legfontosabb szempont, hogy jövőre tudjunk majd együtt lenni. Ehhez pedig az kell, hogy vigyázzunk egymásra! Ebben van a család ereje, ezért idén interneten és telefonon köszöntjük csak egymást. A hiányzó együttléteket pedig - remélem -, mihamarabb be tudjuk pótolni.
Tésztával vagy kenyérrel eszi a halászlevet?
Baján tésztával, máshol kenyérrel, de nálunk ritka a halászlé az asztalon.
Mi volt személyesen a legnagyobb kihívás a hivatalba lépése óta?
Azt hiszem, a világon egyetlen felelős döntéshozó sem mond mást erre: a járvány elleni védekezés. Teljesen új, eddig nem ismert helyzetben kell helytállni, ez nap nap után állítja kihívások elé a kormányokat és az önkormányzatokat.
Tehát a járvány és a nyomában pusztító erővel érkező gazdasági válság romboló hatásaira még rápakolt a kormány egy lapáttal a várost sújtó megszorításával. Ettől összetettebb a városvezetés előtt álló kihívás: nekünk a három romboló hatástól, a járvány, a válság és a kormányzati megszorítások hatásaitól kell megvédenünk Budapestet és a budapestieket.
Mit tart a legnagyobb sikerének eddig?
Nem is a meghozott döntéseket, a megharcolt eredményeket mondanám elsőként, hanem azt, hogy a bajban megmutatkozott a közösség ereje Budapesten.
Aztán az elért szemléletváltást említeném, azt, hogy mióta új városvezetés van, kiderült, lehet máshogy tervezni utakat, köztereket, igenis lehet érvényesíteni zöld és élhetőségi szempontokat. Több fejlesztés kapcsán sok tízezer budapesti mondta el a véleményét, ez is a közösség erejét mutatja.
Elindult a budapestiek egészségügyi ellátásának fejlesztése, megmentettünk ezer fát, új zöldfelületeket hoztunk létre, előrébb léptünk a szociális támogatások területén, programokkal segítjük a gazdasági válság kezelését és mutattuk az utat, diktáltuk a tempót a járvány kezelésében is, pedig az tisztán kormányzati feladat.
Az iparűzési adó elvétele maga a kivégzés. Hogy elvigyék a szemetet, hogy járjanak a buszok, a villamosok, hogy este égjenek a lámpák és hogy jöjjön a csapból az ivóvíz, nos ez jövőre nem magától értetődő, hanem komoly erőfeszítések eredménye lesz.
Nyilvánvaló, hogy kormányváltásra van szükség. Ehhez közös listán kell indulnia a demokratikus ellenzéknek?
Igen. El is döntöttük, jól is tettük.
Ön szerint ki legyen az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje 2022-ben, hogy a legnagyobb legyen a győzelem esélye?
Aki képes integrálni a sokszínű ellenzéki közösséget, és aki képes hitelesen megjeleníteni azt az ajánlatot, amelyet az ellenzéki szövetség a választóknak kínál. És én ez utóbbit, vagyis az ajánlatot, fontosabbnak tartom a személynél.
És mi lenne ennek az ellenzéki ajánlatnak a lényege Ön szerint? Az ellenzéki oldalon a kritikusok szerint jó ideje hiányzik az újító politika.
Van, hogy érdemes odafigyelni a kritikusokra. Szükség van politikai innovációra. Mindig van kitől tanulni. Én például most Ferenc pápától tanulnék. A pápa nem csak a klímavédelem és a környezetvédelem terén fogalmazta meg talán a legprogresszívebb programot egy korábbi enciklikájában, de legutóbb a legjobb politikáról is figyelemre méltó, akár iránymutatásnak is beillő gondolatokat írt.
A populizmus, a népakaratra való állandó hivatkozással valójában visszaél azzal, a felhatalmazást egyéni önös érdekek kielégítésére, anyagi haszonszerzésre használja. Akár az Orbán-kormány.
A popularista politika viszont a populizmussal szemben mindenki számára lehetőséget biztosít, hogy saját képességét fejlessze, az emberi méltóságra összpontosít, amelyet nem rendel alá pénzügyi szempontoknak, és védelmezi a munkát, mint a társadalmi élet legfontosabb dimenzióját. A szegénységet pedig a szolidaritás és a szubszidiaritás, vagyis a helyben meghozott döntések alapján, az önkormányzatiság erősítésével kezeli. És persze az állandó megosztottság, a háborús retorika helyett az együttműködésben, partnerségben hisz.
Én is ilyen politikában hiszek, azt gondolom, a közös ellenzéki ajánlatnak is ezekre az elvekre kell épülniük.
Pár éve voltam egy Párbeszédes rendezvényen, ahol Ön azt mondta, szeretne egyszer miniszterelnök lenni. Most mit gondol erről?
Volt ilyen? Nekem nem ugrik be, elég régen lehetett.
Mi a véleménye arról, hogy Fekete-Győr Andrásra egy füstbombáért felfüggesztett börtönt kér az ügyészség, míg a maffia bűcselekményekkel vádolt fideszes Simonka György perét nem sietik el?
Normális esetben magamfajta politikusnak konkrét perektől nem lehet nyilvános véleménye. De Magyarországon vagyunk, ahol én is azok közé tartozom, akiknek túl gyakran van az a benyomásuk, hogy az igazságszolgáltatás túl gyakran érvényesíti a jog szempontjai helyett a hatalom szempontjait. Az európai jogállami kritériumok, amelyek ellen oly hevesen ágál a kormány, erről is szólnak: az igazságszolgáltatás függetlenségéről, politikai befolyástól való mentesítésről. Sok dolga lesz ezzel az Orbán-kormányt váltó új kormánynak.
Gyurcsány Ferenc a napokban úgy fogalmazott, ha nyer az ellenzék, nem lesz pogrom. Rendes igazságtétel és tisztességes elszámoltatás lesz?
Sem pogrom - jó ég, dehogy -, sem revans. Hanem független igazságszolgáltatás, ebből fakadóan minden bűn, minden visszaélés jog szerinti számonkérése és jóvátétele.
Novák Katalin nőket lekicsinylő kijelentései sokaknál kiverték a biztosítékot. Önnél is?
Én egyetértek Novák Katalinnal - na nem a mostanival, aki miniszterként mondott vállalhatatlan dolgokat. Azzal, aki még politikai karrierje előtt olyan szép dolgozatot írt a Terézanyu pályázatra a nők hétköznapi erőfeszítéseiről, ezen erőfeszítések megbecsülésének fontosságáról.
A mostani Novák Katalin mondatai fakadhatnak a Fidesz retrográd, avítt a létező valóságtól elrugaszkodott, családdal és a nők szerepével kapcsolatos felfogásából. Kár, hogy ő is beállt ebbe a vak komondorokkal és a nőket rendszeresen megálózó politikusokkal kísért útra.
A megkülönböztető tettek és a megkülönböztető szavak ellen is. A sztereotípiák ellen, amelyek alapján a lányokat illendőségre, a fiúkat pedig katonás határozottságra kell nevelni. Az előítéletek ellen, amelyek megbélyegzik a nőt, ha erőteljesen áll ki magáért, és a fiút, ha kimutatja az érzelmeit. Szégyen, hogy még mindig ki kell mondani, de nem tehetünk mást, amíg el nem érjük: egyenlő munkáért egyenlő bér kell a nők számára.
Ön szerint mi Orbán Viktor legnagyobb bűne, amit elkövetett a magyarok ellen?
Ha hihetnénk benne, hogy Orbán Viktor csak téved, nem pedig szánt szándékkal teszi ezt Magyarországgal, mit tanácsolna neki egy mondatban, mit csináljon másképp?
Hagyjon fel az önzéssel, egyéni hatalmi érdekei elé mindig az ország érdekét sorolja, és a kiváltságos kevesek helyett a többség javát szolgálja.
Ön szerint mi ma egy átlagos magyar legnagyobb problémája?
A kiszolgáltatottság. A kiszolgáltatottság, amikor színvonalas egészségügyi ellátást szeretne, aki megbetegszik. A kiszolgáltatottság, ami milliók osztályrésze, amikor mindenféle védőháló nélkül kénytelen munkaszerződést kötni. A közmunkások kiszolgáltatottsága a helyi kiskirályoknak. A vállalkozók kiszolgáltatottsága a rendszerszintű korrupciónak, a NER-lovagok világának. A szülők és a diákok kiszolgáltatottsága, ha csak külföldön remélhetnek versenyképes oktatást.
Tudna ajánlani egy jó könyvet az olvasóinknak a karácsonyi szünetre?
Egyet nehezen. Jó sokat tettem félre a nyugodtabb időszakban bízva. David Attenborough Egy élet a bolygónkon című könyve nagyon érdekel, a filmet a képernyőre tapadva néztük a fiammal. Nemcsak arról beszél, hogyan tesszük tönkre a bolygónkat, de arról is, hogyan menthetjük meg. Nagyon érdekel Barack Obama könyve is, belelapozva jóval többnek tűnik, mint afféle önfényező önéletrajz. Dragomán György Főzős könyvéből az irodalmi élményen túl talán kulináris élményünk is származik majd az ünnepek alatt. És Térey János most megjelent könyve nem csak azért érdekel, mert fiatalkorom egy részét én is Debrecenben töltöttem, hanem mert nagy rajongója vagyok a tragikusan fiatalon elhunyt írónak, a Budapest díszpolgára címet is csak az özvegyének tudtam átadni sajnos.
Mondjon egy titkot magáról!
Tesz újévi fogadalmat?
Tavaly tettem, aztán mi lett belőle… Idén megfogadom, hogy nem teszek fogadalmat. Hátha jobb év sül ki belőle.
Egy főpolgármesternek van ideje pihenni egy kicsit karácsonykor, vagy a város ügyei nem adnak szabadidőt?
Pár nap a családé, szigorúan. Persze ez csak terv, az élet, meg az önkormányzatokat sújtó rendszeres miniszterelnöki bejelentések még felülírhatják.
Karácsony: az EU-pénzek felét az önkormányzatokon keresztül használjuk fel!
A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöksége támogatja a Szabad Városok kezdeményezését, amely célja, hogy az Európai Unió válságkezelő támogatása a kiváltságosok gazdagodása helyett a többség javát szolgálja - jelentette be Karácsony Gergely főpolgármester.
Orbán 5 legfelháborítóbb mondata 2020-ban
Nehéz megtalálni, hogy pontosan mely mondatok férnek bele ebbe a kategóriába a bőség zavara miatt, de mi tettünk rá egy próbát!
Karácsony már 2011-ben javasolta a teljes összefogást
Nemcsak az a fontos, hogy képesek vagyunk már összefogni a kormány ellen, hanem az is, hogy közös ajánlatunk van az országnak - írta a közösségi oldán Karácsony Gergely főpolgármester.