Természetesen a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a nevéhez híven meghívta a Fideszt és a KDNP-t is, de érdekes módon az oktatás jövője kizárólag az ellenzéki pártok oktatáspolitikai szakembereit érdekli. Mutatjuk, mire jutottak!
A PDSZ-ben hagyomány, hogy minden parlamenti választás előtt meghívják a pártok oktatással foglalkozó képviselőit egy beszélgetésre, hogy az oktatásban dolgozók megismerjék a szakmai elképzeléseiket, és még inkább azért, hogy ismertessék velük a pedagógus-társadalom legfontosabb elvárásait.
Idén is meghívást kapott a szakszervezettől minden párt, de a kormánypártok nem érezték kellően fontosnak az oktatás jelenlegi problémáit és a jövőre vonatkozó feladatokat ahhoz, hogy megjelenjenek az egyeztetésen.
Az ellenzéki összefogás minden pártja delegált azonban szakembereket az egyébként okkal nem sajtónyilvános eseményre. Az egyeztetés rendkívül produktívnak bizonyult, itt vannak az eredmények-fő pontok, amelyeket a PDSZ kiemelt vonatkozó közleményében:
- Legyen önálló Oktatási Minisztérium - ennyit érnek a gyermekeink és velük fogalkozó szakemberek!
- Értékálló, inflációkövető bérek kellenek. Felmerült, hogy a mindenkori minimálbérhez kötött vetítési alap helyett a diplomás átlagbér lehetne inkább mérvadó. Több koncepció is elhangzott, de a mértékben egyetértés volt.
- Az eddigi veszteségek kompenzálására a többség álláspontja szerint valószínűleg nem lesz forrás, mert arra lehet számítani, hogy mire kormányra kerülnek, kiürül a kassza.
- A sztrájktörvény módosításával is mindenki egyetértett, a változtatás sürgősségével kapcsolatban voltak eltérések a vélemények között.
- Egyetértés volt a Nemzeti Pedagógus Kar megszüntetésével kapcsolatban is, a PDSZ kritikájával mindenki egyetértett.
- Az érdekegyeztetés új alapokra helyezésére is mindenki ígéretet tett.
- munkaterhek csökkentése, a kötelező óraszám (22 óra vagy kevesebb) visszaállítása és a túlmunka kifizetése mindenki által támogatott
- Az intézményfenntartással kapcsolatban még nem alakult ki konszenzus, abban egyetértettek, hogy a mostani megoldás tarthatatlan. Mindenki szeretné az önkormányzatokat jobban bevonni a fenntartásba, és az intézményi autonómiát visszaadni (pl. legyen az intézményeknek költségvetése, ami most nincs).
- Az oktatás szerkezetében való megállapodás feltehetően még komoly vitákat fog kiváltani, ez „forró krumplinak” tűnik.
- Egyetértés volt abban, hogy a Nemzeti Alaptanterv a jelenlegi tartalommal elfogadhatatlan, az is felmerült, hogy egyáltalán kell-e NAT. Egyetértés volt abban, hogy nem részletes tartalomszabályozásra, hanem inkább kimeneti szabályozásra van szükség. A kimeneti eredmények eléréséhez az iskoláknak önállóságot kellene adni.
A megbeszéléseket folytatják, mind a PDSZ, mind az ellenzéki összefogás gőzerővel dolgozik egy konszenzusos, a szakembereket és a gyermekeket méltóságteljes helyzetbe hozó oktatási program kidolgozásán!
Természetesen bármi értelme ennek kizárólag kormányváltás esetén van. A Fidesz minden kétséget kizáróan bebizonyította, hogy a kormány nem csak nem tud, nem is akar foglalkozni az oktatásüggyel, kizárólag a propaganda-potenciál érdekli benne.
Legyen hát 2022 a kormányváltás és az emberközeli kormányzás éve!
Forrás: a PDSZ közleménye