Máig tisztázatlan, hogy pontosan mennyit szurkolt le az állam Mészáros Lőrinc strómannak a Mátrai Erőműért. Nemcsak a titkolózás óriási, de a kavarás is.
Ki, mikor, mennyiért? Na, ezekre a kérdésekre nem kapunk egyértelmű választ, ha a Mátrai Erőmű körüli ügyletekről kérdezzük a kormányt. Tájékoztatás helyett ködösítenek, de Orbánék arra is figyelnek, hogy a töredékinformációkat ők terítsék.
Így lett pénztáros Mészáros
A Geosolt 2006-ban alapították. 2009-ben a tulajdonosok között megjelent Csányi Sándor OTP-vezér egyik haverja, majd maga Csányi is bevásárolta magát 2016-ban.
Mászáros közvetve, egy cég által vette meg a Geosolt Csányitól. Az üzletre 2018-ban került sor, a lap forrásai szerint 12 milliárdért cserélt gazdát. Ezek után a Mészáros-féle vállalat átadta Geosolt a Mátrai Erőmű Zrt.-nek – hogy itt volt-e pénzmozgás, nem tudni.
A Geosol biomasszát (növényi maradékokat), valamint lakossági hulladékot készít elő az erőmű számára. Eredményei egyenlőre kedvezőek, de mivel ennyire összefonódtak, a Mátrai Erőmű körüli átalakítások még okozhatnak meglepetést.
Ezzel szemben maga az erőmű csak addig termelt nyereséget, amíg Mészáros emberei meg nem jelentek. Egyes „szakértők” nagyon azt a benyomást akarták kelteni, hogy a cég értéke egyáltalán nem csökkent – annak ellenére, hogy veszteségesen működött az elmúlt három évben.
Jókor kell kiszállni
Orbán Viktor strómanja, a pénztáros Lőrinc tavaly 11 milliárddal csapolta meg a társaság tartalékait, amely anyagi problémákhoz vezetett. A működés fenntartásához állami forrásra volt szükség, amit az MVM szorosan összekapcsolt adásvétellel.
Nehéz tisztán látni. Az MVM magáért a Mátrai Erőműért a vételáron belül "csak" 5-6 milliárdot fizethetett. Még ez is rendkívül magas, ha azt nézzük, hogy a cég a létfenntartásához tízmilliárdok kellenek.