A HVG-nek több hónap levelezés után sikerült elérnie, hogy a Külügyminisztérium kiadja a 16 ezer lélegeztetőgép beszerzésére vonatkozó szerződéseket. A szálak a miniszterelnökig vezetnek.
A még járvány idején is feleslegesen sok lélegeztetőgép vásárlásáról szóló szerződések érdekes dolgokat rejtenek. Nem csoda, hogy HVG-nek a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivatalig kellett mennie azért, hogy megkapják őket.
A legtöbb pénzt egy Orbán egyik főtanácsadójához köthető cég tette zsebre
- olvasható a HVG360-on.
Az már a beszerzés idején látszott, hogy feleslegesen sok lélegeztetőgépet vettek. A legrosszabb előrejelzés szerint sem lett volna szükség még fele ennyire sem. Egyértelmű volt, hogy nem véletlen volt. Felmerült a kérdés, vajon ki járt jó. Most ez is kiderült.
A járvány első hulláma idején nem nagyon volt nagyobb üzlet, mint lélegeztetőgépet behozni az országba.
A járvány nekünk sorscsapás, másoknak hirtelen jött üzleti lehetőség. Úgy beindult a biznisz, hogy meg sem álltak 16 ezer darabig, amire összesen 300 milliárd forintunkat költötték el.
Azt, hogy mi az eltérés oka nem lehet bizonyítani, mivel a szerződésekben okosan csak a gépek típusát tüntették fel, felszereltségét nem. Lehet, hogy vannak olyan dokumentumok, amikből ez kiderülne, de azok létezését egyelőre homály fedi.
Csak egy szűk kört engedtek közel a tűzhöz.
Mindössze 10 magyarországi beszállító cég kapott megbízást a Fidesz-kormánytól. Az azeri baltás gyilkos kiadatásával összefüggésbe hozható Hiszem János cége 12 milliárdot akasztott le a lélegeztetőgép bizniszen. Így sem ő volt a legnagyobb nyertes, hanem egy olyan haveri cég, amit Orbán Viktor egyik főtanácsadójának köréhez tartozik. Ők 17,7 milliárdot nyertek a járványon.
Mivel a rajtunk élősködő keselyűk vérszemet kaptak, túl sok gépet szereztek be, úgyhogy most jobb híján megpróbálják eladni. Nyilván nyomott áron, mert nincs rá kereslet.