Ujhelyi István megkeresesére válaszolta ezt Wojciech Rafal Wiewiórowski, európai adatvédelmi biztos.
Közel ötven napja, hogy nem ismerjük a Pegasus-botrány magyarországi részleteit. Ennyi ideje titkolózik a Fidesz-kormány és tesz meg mindent annak érdekében, hogy a részletek soha ne derüljenek ki - erre hívta fel a figyelmet Ujhelyi István, az MSZP európa parlamenti képviselője.
Bár több országban már komoly vizsgálatok indultak a lehallgatásokról szóló oknyomozó riportok nyomán, Orbánia ezt is megpróbálja eltussolni.
Hogy ez ne sikerülhessen, Ujhelyi az európai adatvédelmi biztoshoz fordult, aki a magyar hatóságokkal ellentétben nem sunnyogta el a választ, és nem kért rá 45 napot.
Tudomásul veszem az Ön kérését, hogy az ügyet az Európai Adatvédelmi Testület (EDPB) szintjén vitassuk meg. Rendkívül fontosnak tartom az ügyet, ezért azt javaslom az EDPB elnökének, hogy a testület következő plenáris ülésének egyikén foglalkozzon a kémprogramok kérdésével
– áll Wojciech Rafal Wiewiórowski válaszlevelében.
Bár az EDPB nem nyomozószerv és nem feladata a konkrét botrány kivizsgálása, Ujhelyi szerint azonban elengedhetetlen, hogy a Pegasus-ügyből levonható tanulságok mentén a testületben fogalmazzanak meg a személyes adatvédelem megerősítéséhez szükséges iránymutatásokat. Különös tekintettel az újságírói munkavégzésre és a forrásaik védelmére.
A Fidesz-kormány hallgatása és akadékoskodása felér egy beismeréssel.
Ujhelyi azt már most a tévedés minimális kockázatával ki meri jelenteni, hogy a Pegasus-kémszoftvert a magyar kormány megvásárolta és használta. Vagy talán még mindig használja - tette hozzá. Azt is tudjuk, hogy Varga Judit igazságügyi miniszter rekordszámú lehallgatásra adott engedélyt az elmúlt időszakban.
A Pegasus-ügy kétségkívül rendkívüli nemzetközi botrány, a magyar érintettség pedig átfogó és mélyreható vizsgálatot követel. A Fidesz csak ideig-óráig tudja még feltartani az igazságot ebben a kérdésben: idővel minden részlet ki fog derülni és minden érintett felelni fog.
Az ellenzéki politikus reméli, hogy az európai adatvédelmi szakemberek hamarosan olyan iránymutatásokat tesznek majd a döntéshozók asztalára, amely segít megakadályozni, hogy tényfeltáró munkát végző újságírókat bármely hatalom törvényellenesen, vagy a hatályos törvényeket kijátszva lehallgasson.
🔴 VASÁRNAPI NYÍLT LEVÉL 🔴 Pegasus-ügy: az Európai Adatvédelmi Testület is foglalkozik a botránnyal! ❎ „Tudomásul veszem...
Posted by Ujhelyi István dr. on Sunday, September 5, 2021
A Fidesz hívei is rosszul vannak Orbán kommunista tempójától
Az állampárt szimpatizánsainak nagy többsége is elítéli a politikai indíttatású megfigyeléseket.
A Pegasus-botrány rávilágított: a belháborúk szétszakítják Orbán rendszerét
Nem elég, hogy ellenzékieket, újságírókat, üzletembereket, de még Orbán államtitkárát is megcélozták az izraeli kémszoftverrel, a Pegasussal. Az már tényleg a vég kezdete, ha sajátjait is meg kell figyelnie a Fidesz-kormánynak.
Senki és semmi nem véd meg minket a megfigyeléstől Magyarországon
A Pegasus-féle megfigyelési botrány sajnos bizonyítja, hogy itthon semmi és senki nem védi meg az állampolgárokat a lehallgatástól vagy megfigyeléstől. Orbánék rendszerében kiszolgáltatott alattvalók vagyunk, még a privát szféránkba is belenézhet az állam.