Akár elbocsátások sorozatát is okozhatja a kormány terve a munkaadók és a szakszervezetek szerint.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kedden jelentette be, hogy bérátvállalási csomaggal készülnek. Ez jól hangzott, azonban a részleteket megismerve már kibújik a szög a zsákból.
A Napi.hu írta meg, hogy 70 százalékban átvállalják a béreket és költségeit azon cégeknél, ahol a veszélyhelyzet miatt rövidített munkaidőben kényszerülnek dolgozni az emberek. Azonban nem a teljes munkabér, csak a kieső bér pótlását vállalja át az állam, amely akkor járna, amikor a dolgozó nem végez munkát. Egy jól érthető példát is felhoz a cikk:
ha valaki ezer forintos órabérrel van foglalkoztatva, akkor erre 8 ezer forintos napibér jön ki. Ha napi 8 órányi munkaidőből két órával kevesebbet dolgozik a rövidített munkaidő miatt, akkor annak a napi kétórányi bérnek a 70 százalékát fizetné ki az állam, vagyis a kétezer forintból mindössze 1400-at.
Azonban nem ez az egyetlen gond. A munkaadói szövetségek és szakszervezetek is keményen nekimentek Orbánék tervének.
A munkaadók és a szakszervezetek szerint nagyon nem biztos, hogy a jelenlegi feltételek mellett a program elérheti célját. Azaz kétséges, hogy minimalizálná a munkanélküliséget. Ugyanis olyan akadályokkal van tele, amelyeket a vállalatok jelentős része nem képes vállalni, inkább az elbocsátások mellett dönthet majd.
Mindemellett kizárja a legnehezebb helyzetben lévő cégeket. Sőt, kizárja a home office-ban dolgozókat is. Ráadásul a támogatás csak a minimálbér kétszereséig jár.
Rolek Ferenc, a MGYOSZ alelnöke úgy fogalmazott,
Látszik, hogy a javaslat az íróasztal mellől lett kidolgozva
Egyébként nem csak a szakszervezetek szerint hibásak Orbánék intézkedései. Többek közt Felcsuti Péter, közgazdász, a Raiffeisen Bank volt vezérigazgatója is súlyos hibákat és hiányokat tapasztalt. Szerinte sok embert az effektív éhezés fenyeget. Erről itt írtunk bővebben: