Ezért fizetünk személyi jövedelemadót, tb-járulékot, áfát, meg egyebeket az államnak? Akkor mire tartjuk őket? Aki szerint hazánkban az idősgondozást vagy a felnőtt fogyatékos gyermekek gondozását elég annyival kezelni, hogy majd a család megoldja, az nem ismeri a valóságot.
Az állampolgároktól többek között személyi jövedelemadót, tb-járulék és áfa befizetését is megkövetelő állam mindenkit maga elé utasítana, ha egy rászoruló támogatásáról van szó - írta Magyar Hang annak a törvénymódosításnak kapcsán, amit a kereszténydemokrata jelzőt meggyalázó Semjén Zsolt tejesztett be Pintér Sándor javaslatára.
A felháborító tervezet így hangzik:
(1) Az egyén szociális biztonságáért elsősorban önmaga felelős.
(2) Ha az egyén a szociális biztonságának megteremtésére önhibáján kívül nem képes, abban – anyagi lehetősége és személyes képessége arányában – a hozzátartozó kötelessége segíteni.
3) Ha az egyén megélhetése önmaga és a hozzátartozók által nem biztosítható, a lakóhelye szerinti települési önkormányzat gondoskodási kötelezettsége áll fenn.
(4) Az állami támogatásban részesülő karitatív szervezetek feladata a szociális biztonságban nem élők felkutatása és – erejükhöz mérten történő – segítése.
(5) Ha az egyén szociális biztonsága a (4) bekezdésben foglaltak ellenére nem teremthető meg, annak biztosítása az állam kötelezettsége
De akkor mire tartjuk az államot, mire fizetünk adót, ha az ilyen alapfeladatokat is lepasszolják?
A javaslatot Facebook-oldalán értékelte Ungár Péter, az LMP társelnöke is:
Ez részben a szekuláris szociális ellátórendszer elleni ideológiai támadás, részben az egyedülálló és gyermektelen emberek másodosztályú állampolgárrá minősítését jelenti. Ha valaki 76 évesen demens lesz és gyermektelen és ateista, akkor az államnak kell nyújtani neki méltó ellátást. Ezért fizette a közteherviselést. Amit a kormánytöbbség itt ír az a világnézeti semlegességnek, a demográfiai valóságnak, és az ember, mint egyén méltóságának teljes ellentétje. Aki szerint hazánkban az idősgondozást vagy a felnőtt fogyatékos gyermekek gondozását elég annyival kezelni, hogy majd a család megoldja, az nem ismeri a valóságot. Ebből a módosításból az is látszik, hogy nem is akarja megismerni
– írta Ungár.
A DK online sajtótájékoztatón reagált a törvénytervezetre.
A szociális ellátás a magyar állam kötelessége, amit nem háríthat át másra és nem vonulhat ki belőle. Azért fizetjük a számtalan adót és járulékot, hogy amikor bajba kerülünk, akkor az állam segítő kezet nyújtson addig, amíg talpra állunk
- fogalmazott a DK szociális és nyugdíjügyi árnyékminisztere, hozzátéve: az állam garantálja a szociális biztonságot számtalan olyan nyugati és északi országban is, ahol soha nem volt kommunizmus.