DK: A kormány most a kutatókat, később a diákok fogja kizárni az európai tudományos együttműködésből
Az európai együttműködésben való részvétel mindenkinek fontos, aki azt akarja, hogy a diplomáját elismerjék külföldön is és érjen valamit az a tudás, amit itthon megszerzett.
"Több mint egy éve derült ki, hogy a magyar egyetemek kormányzati megszállása és alapítványi privatizálása miatt a magyar hallgatók nem vehetnek részt az Erasmus nevű európai cserediák-programban, a magyar kutatók pedig a Horizont nevű kutatási együttműködésben. Orbán Viktor felismerte az általa okozott károkat, mégis úgy döntött, hogy nem fontosak a magyar egyetemisták és nem fontosak a magyar kutatók, fontosabb a magyar egyetemek megszállása, mint az európai együttműködésekben való magyar részvétel - jelentette ki sajtótájékoztatóján Barkóczi Balázs, a DK oktatási árnyékminisztere.
Hozzátette: Az Árnyékkormány szerint a Horizont program pótlására sufnituninggal összedobott Hu-rizont program azt jelenti, hogy a kormány beletörődött abba, hogy Magyarország kimarad az európai oktatási és kutatási együttműködésekből. Ez káros minden magyar hallgatóra és kutatóra, valamint a magyar oktatás és kutatás-fejlesztés egészére nézve is.
Kijelentette: A Dobrev Klára vezette Árnyékkormány éppen ezért szociáldemokrata fordulatra készül a kormányváltás után. Ki kell zárni minden kormánypárti politikust az egyetemek mögött lévő alapítványokból, az egyetemi vagyont pedig újra az államnak kell ellenőriznie! Azért, hogy nyomást helyezzünk a kormányra a magyar hallgatók és kutatók érdekében. A DK EP-képviselői az Európai Parlamentben megszavazzák azt az állásfoglalást, amely felszólítja az Orbán-kormányt, hogy haladéktalanul tegyen eleget a jogállamiság elvének és hajtsa végre azokat a reformokat, amik lehetővé tennék a magyar részvételt a Horizont és az Erasmus programokban - mondta.
Barkóczi végül arról is beszélt, az európai együttműködésben való részvétel nemcsak azoknak fontos, akik cserediákként külföldön tanulnának vagy kutatóként európai programokban vennének részt. Ez mindenkinek fontos, aki azt akarja, hogy a diplomáját elismerjék külföldön is és érjen valamit az a tudás, amit itthon megszerzett. Ha marad az egyetemek kormányzati megszállása és Magyarország továbbra is kimarad az európai együttműködésekből, akkor az az egész magyar felsőoktatásnak súlyos károkat fog okozni.