A DK egészségügyi árnyékminisztere, Dr. Komáromi Zoltán arra emlékeztet közleményében, hogy attól, hogy Pintér Sándor rendőrtisztet nevezték ki az egészségügy kormányzati felelősének, még nem ért az egészségügyhöz.
Ahogy arról tegnap beszámoltunk, elkészült és rövidesen a kormány elé kerül egy, az egészségügy átalakításáról szóló minisztériumi törvényjavaslat. A tervezetben amellett, hogy rendeznék a kórházak adósságát és emelnék a szakdolgozók béreit, olyan, már véleményesebb dolgok is szerepelnek, mint hogy államosítanák a szakrendelőket és a háziorvosi ellátást, tipikus pintéri megoldásként a kórházi dolgozókat átvezérelhetnék más telephelyre is, és még a látogatási rendet is átszabnák, valamint megszűnne a szabad orvosválasztás.
A DK egészségügyi árnyékminisztere, Dr. Komáromi Zoltán nehezményezi, hogy Pintér Sándor szerint nincs szükség társadalmi egyeztetésre a tervekről, mert “annak sürgős elfogadásához kiemelkedő közérdek fűződik".
Ezt állítja most az az Orbán-kormány, amely éppen arról esküdözik az EU-nak, hogy minden törvénymódosítást egyeztetni fog az országgal, erről pedig külön törvényjavaslatot is benyújtott az Országgyűlésben. Miközben ezt bizonygatják, egy olyan ügyben nem kérik ki a szakma véleményét, amely több millió magyar ember életét befolyásolja.
- írta közleményében a politikus, majd hozzátette:
A DK árnyékkormánya emlékeztet: attól, hogy Pintér Sándor rendőrtisztet nevezték ki az egészségügy kormányzati felelősének, még nem ért az egészségügyhöz.
Dobrev Klára egészségügyi árnyékminisztere szerint egy felelős kormány úgy kezdené az egészségügy átalakítását, hogy megkérdezi a szakmát és a betegszervezeteket; azokat az embereket, akiknek a magyar egészségügy a mindennapjaikat jelenti, és közelről ismernek minden problémát. Ha egy kormány enélkül akar bármit átalakítani, akkor az a kormány kormányzásképtelen, és csak tovább fog rontani az egészségügy egyébként is tarthatatlan állapotán.
Nem csak Komáromi Zoltán akadt fent a minden előzmény nélkül előkerülő reformtervezeten. A Magyar Orvosi Kamara Országos Elnöksége is fontosnak tartotta leszögezni:
- ezen javaslatot a MOK ez idáig nem kapta meg;
- előkészítésében - bár ennek lehetőségét utoljára írásban a múlt héten kérték - a korábbi ez irányú államtitkári és miniszteri ígéretek ellenére a MOK nem vehetett és nem is vett részt;
- a javaslat bizonyos részei homlokegyenest szembe mennek a miniszterelnöknek a MOK-kal kötött korábbi megállapodásával; Jelesül: az orvosi bértáblánál alacsonyabb fizetés lehetősége a korábbi megállapodás felrúgása.
A Magyar Orvosi Kamara számára elfogadhatatlan az egészségügy pintéri átalakításának terve
A tervezetben amellett, hogy rendeznék a kórházak adósságát és emelnék a szakdolgozók béreit, olyan, már véleményesebb dolgok is szerepelnek, mint hogy államosítanák a szakrendelőket és a háziorvosi ellátást, tipikus pintéri megoldásként a kórházi dolgozókat átvezérelhetnék más telephelyre is, és még a látogatási rendet is átszabnák, valamint megszűnne a szabad orvosválasztás.
Rohamosan nő az ellátatlan betegek száma
Minden évben egy kisvárosnyi magyar hal bele, mert nem kap megfelelő szakorvosi ellátást.
DK: Pintér téved, ha azt gondolja, hogy az ellenőrzéstől és átvilágítástól több háziorvos lesz
Az orvosok számíthatnak rá, hogy a következő hetekben akár bejelentés nélkül is megérkeznek hozzájuk a járási népegészségügyi hivatalok emberei, hogy átvilágítsák szerződéseiket és engedélyeiket.