Ha már unod a Gazdálkodj Okosant.
A karácsony egy normális évben is az az időszak, amikor a szokásosnál többet van együtt otthon a család. 2020-ban meg még annál is többet, hisz a koronavírusnak köszönhetően elmaradnak a nagy vendégjárások. Azoknál, akik tévébambulás helyett (na jó: mellett) egy kis minőségi időt is együtt szeretnének tölteni, biztos, hogy ilyenkor előkerül egy társasjáték. Persze nem árt néha frissíteni a készletet, mert idővel unalmassá válik, ha mindig ugyanazzal a Gazdálkodj okosannal játszotok. Ehhez ajánljuk a kedvenceinket, akár last minute vagy utókarácsonyi ajándékötletként is.
Carcassonne
A 2001-es Év Játéka egy zegzugos váráról híres francia kisvárosról kapta a nevét. Azoknak ajánljuk, akiknek már az oviban is páncélos lovag volt a jele. A játék négyzet alakú lapokból áll, amelyeken városrészek, kolostorok, utak találhatóak. Ezeket úgy kell egyesével elhelyezni, hogy illeszkedjenek a már lent lévőkhöz, mint egy puzzle-ben. A végeredmény egy mindig teljesen máshogy kinéző középkori térkép, ahol az általad felépített (esetleg másoktól elfoglalt) építmények után kaphatsz pontokat. Az alapjátékhoz kapható számtalan kiegészítő is.
Ticket to Ride
Maradva a térképeknél: A következő ajánlatunk a boldog békeidőkbe visz minket, az I. világháború előtti Európába, amelyet vonaton szelünk át, többször is. A Ticket to Ride-ban különböző hosszúságú vasútvonalakat megépítenünk, országhatárokon, alagutakon és kompokkal tengerszorosokon át. Európát írtunk, mert itthon értelemszerűen ez jelent meg először, de ez az a játék, amiből szinte végtelen verzió tud készülni. Az eredetivel, ami többször feltűnt az Agymenőkben is Sheldonék asztalán, a vadnyugaton lehet játszani, de van olyan változat, ahol a helyszín Svájc, és mi már nagyon várjuk, hogy legyen belőle esetleg osztrák-magyar monarchiás is. Sőt, újabban már kisebb, rövid játékra alkalmas, városi verziók is megjelentek, mint pl. a képen is látható New York vagy London. Ezekben vonatok helyett buszjáratokat és taxiútvonalakat lehet elfoglalni. A Ticket to Ride is volt az Év Játéka, méghozzá 2004-ben.
Ki az úr a tengeren
És egy újabb térképalapú játék. Ígérjük, nem lesz több :-) Eredetileg a nyolcvanas években volt kapható, de szerencsére pár éve újra megjelent. A rendszerváltás előtti népszerűségét valószínűleg a korszak egyik legnézettebb sorozata, az Onedin család alapozta meg. Ha valaki nem ismerné: ez a XIX. századi történet a hajókra alapozott világkereskedelem virágkoráról szól. Pont mint a játék, ahol hajótulajdonosként árut kell szállítanod a világ minden csücskébe a veszélyes tengereken és óceánokon át. Pikáns mellékízt adott a rendszerváltozás előtti Magyarországon mind a sorozatnak, mind a játéknak, hogy a vegytiszta kapitalizmust mutatta be mind a kettő, működés közben. Azt, amiről itthon amúgy álmodni se lehetett akkor.
Monopoly
De a kapitalizmus világszerte ismert alapjátéka természetesen nem a magyar Ki az úr a tengeren, hanem a Monopoly, amit gondolom senkinek nem kell igazán bemutatni. A 85 éve kitalált ingatlan-kereskedelmi játék a szocializmus alatt természetesen be volt tiltva. Volt helyette Gazdákodj okosan, építési telkek helyett takarékbetétkönyvvel és szobabútorral. De aztán csak visszakerült a polcokra az eredeti, majd az abból készült mutációk. Az egyik webshopban jelenleg több, mint 40-féle Monopoly kapható. Szinte nincs olyan film, sorozat vagy szubkultúra, amelyiknek ne lenne saját verziója. Persze a játék menete mindig ugyanaz, csak a design és az elnevezések változnak. A képen látható Trónok harca verzióban pl. Westeros nemesi családjaiként kereskedhetünk a Hét királyság városaival. Külön ajánljuk az eredeti játék útiverzióját, a Monopoly Deal-t, amely kártyajátékra adaptálva hozza szinte egy az egyben az eredeti játékélményt.
Concept
És végül következzék valami egészen más. A Concept leginkább partykellék, amit akkor igazán jó játszani, ha sokan vagyunk. Asszociációs játék ez is, amely az Activity köpönyegéből bújt elő. Ezúttal a kitalálandó fogalmat előre meghatározott képekkel kell „elmutogatni“ a többieknek. Mivel nem egy klasszikus játék, nincs konkrét vége se, Szilveszterkor hajnalig is játszható akár. A nevetés garantált.
Az illusztrációként szereplő fotók a szerző családjának játékgyűjteményéről készültek.