Gondolkoztál már rajta, hogy miért éppen a nyúl hozza a tojásokat húsvétkor? Nem kell tovább törnöd a fejed, mert mi utánajártunk Neked!
Karantén és kijárási korlátozás idején elegendő időnk van arra, hogy olyasmin is legondolkodjunk, amin a rohanó hétköznapjaink közben eszünkbe sem jutna. Sok kérdésre megkereshetjük ilyenkor a választ. Hogy miért éppen fenyőfát állítunk karácsonykor? Vagy miért a levest esszük előbb? Ma egy aktuális kérdést fogunk körbejárni. Többféle megoldást is találtunk arra, hogy miért a nyúl hozza a tojásokat húsvétkor?
1. A termékenység szimbóluma?
A legegyszerűbb magyarázat szerint a tojás, ahogy a nyúl is, már az ókor óta a termékenység szimbóluma, mivel a nyulak nagyon sok utódot nevelnek fel. A tavaszi napforduló ideje a föld megnövekvő termőképessége miatt a termékenység ünnepének időszaka. De ez talán túl egyszerű, és nem elég konkrét megoldás.
2. Egyszerű félreértés?
Az egyik legnépszerűbb teória szerint, egy szimpla félreértés miatt alakult úgy, hogy a nyúl hozza a tojást minden tavasszal. A középkorban a német nyelvű területeken gyöngytyúkot adtak egymásnak az emberek, sokszor a tojásaival együtt. A gyöngytyúk német neve Haselhuhn, rövidebben Hasel. A nyúl németül pedig Hase. Egy nyelvi megcsúszás lenne a hagyomány oka?
3. A pogány istennő szent állata?
A legjobban hangzó elméletek persze mindig a pogány mitológiákból kerülnek elő. Nincs ez másképpen most sem. A pogány germánoknál ugyanis Ostarának hívták a termékenység istenét. Aki a legenda szerint egy csoport gyerek előtt változtatta nyúllá a szent madarát. A madárból lett nyúl ezután színes tojásokat tojt, amelyeket elrejtett, és arra kérte a gyerekeket, hogy keressék meg azokat.