Világszerte folynak vizsgálatok kora tavasz óta, hogy mely vakcinákat mely más gyártmányú vagy hatásmechanizmusú oltásokkal lehet kombinálni. Az első eredmények összességében pozitívak, de volt olyan párosítás is, ami nem jött be - mutatjuk, mik ezek!
Nem ördögtől való, sőt alapvetően nagyon is jó ötlet a különféle vakcinák egymás utáni alkalmazása.
Annak, hogy ennyire sok helyen és résztvevővel kutatják ennek lehetőségeit, két, egymástól független oka van:
- a különféle vakcinák elérhetősége országonként jelentősen eltér, és az utánpótlás bizonytalansága miatt kialakulhat olyan helyzet, hogy "azzal kell főzniük, ami van". Világszinten nagyon ritka az olyan felhasználatlanul porosodó vakcinamennyiség, mint Magyarországon.
- a különböző típusú vakcinák használatával összetettebb, "vírusszerűbb" behatást tudunk tenni az immunrendszerünkre, amely így eredményesebben veszi fel a harcot az akár mutálódott koronavírussal szemben. Orvosi szaknyelven ezt úgy mondják, hogy előfordulhat, hogy két vakcina szinergizál
Rengeteg vizsgálat fut párhuzamosan, ezek közül még nincs mindegyiknek eredménye. Most azokról szólunk, amelyekről tudjuk, hogy egyértelmű következtetésre jutottak. (Itt szeretnénk fölhívni a figyelmet, hogy a szövegbéli linkek - magyar nyelvű szakirodalom szűkében - sokszor angol nyelvű forrásokra mutatnak.)
A hazai Sinopharm-mal oltottak közösségét talán leginkább az mozgathatja meg, hogy
Ennek azért van jelentősége, mert sok hazai érintett harmadik Sinopharm oltásra szeretne jogosultságot, vagy egy mRNS-alapú oltással szeretné biztosítani a védettségét.
Vannak persze sikeretelen próbálkozások is. Ugyan Szputnyik V-tel nem sok helyen oltottak a világ nyugati felén, de nálunk történetesen igen. Ezért lehet érdekes, hogy az Orosz Egészségügyi Minisztérium leállította a Szputnyik V + AstraZeneca kombinációt vizsgáló klinikai vizsgálatot.
Ez nem azt jelenti, hogy elengedték a kérdést: közben orosz tudósok sikeresen kifejlesztették az ún. Szputnyik Light vakcinát, ami kifejezetten egy emlékeztető oltás azokra az esetekre, amikor a Szputnyik V hatása múlóban van.
Biztonsággal kijelenthető tehát, hogy bőséges tudományos bizonyíték áll rendelkezésre ahhoz, hogy a magyar kormány szakmai alapon kezelje azt a kialakult helyzetet, hogy becslések szerint többszázezer emberben nem termelődött elég antitest hazai oltási szériájuk befejeződése után.
Magyar nyelvű források: Koronavírus vakcináció - szakirodalmi tallózó, pharmaonline.hu
WHO: Tömeges újraoltások jönnek
A veszélyeztetett csoportoknak évenkénti, a fiatal és egészséges embereknek kétévenkénti újraoltást javasol az Egészségügyi Világszervezet - már ha mRNS alapú oltást kaptak. Ha Szputnyikot vagy Sinopharmot, jóval előbb is szükség lehet rá!
Újraoltják a kevés antitesttel rendelkezőket - Oroszországban
Egyre világosabb, hogy akár többszázezer Sinopharmmal oltott embernél nem alakulhatott ki védettség Magyarországon. Orbán sunnyog és terel, pedig gazdái, az oroszok és a kínaiak már cselekszenek.
Politikai húzás lenne a Merkely-féle ingyenteszt?
Most, hogy leletek tízezrei bizonyítják, hogy a kínai vakcina idősebbeknél nem éri el a kívánt hatást, a kormány továbbra is azon dolgozik, hogy ne derüljön ki, mekkora baki is volt ez.