Na jó, a karácsony közeledtével mindenikek kedve támad egy kis bejglihez. De az az érzés is biztosan ismerős, amikor karácsony másnapján már rá sem bírsz nézni a bejglire, olyan sokat ettél előző nap. Ne aggódj, van megoldás!
Egy több évtizedes tapasztalattal rendelkező pékmester segítségével összeszedtünk 3 receptet, melyek a bejglitúltelítettség sújtotta napokra tökéletes megoldást jelenthetnek.
1. Burgonyás pogácsa
1 kg liszt
70 dkg főtt burgonya
40 dkg zsiradék (vaj vagy margarin)
4 dkg só
3 dkg élesztő
3 dl tej
és egy csipet cukor
Elkészítés:
A langyos tejet összekeverjük az élesztővel és egy csipet cukorral. A lisztet, a zsiradékot és a burgonyát egy tálba helyezzük és ráborítjuk az előzőleg összekevert tejet. Ezt egy masszává dagasztjuk, majd 45-60 percet pihenni hagyjuk.
Egy belisztezett deszkán pár centi vastagságúra nyújtjuk. Egy késsel felcsíkozzuk és pogácsa alakúvá szaggatjuk. Az elkészült tésztadarabokat tepsire helyezzük. Fél órát hagyjuk kelni egy melegebb helyen, majd felvert tojássárgájával lekenjük a tetejét, hogy szép aranyszínű pogácsát kapjunk. Végül 230 fokra előmelegített sütőben körülbelül 12-15 percig sütjük.
Egyszerű, ugye?
Az Ez a Lényegnek tippeket adó pékmester szerint, ha nem használjuk fel az összes tésztát, egy kis zsírban kisütve nagyon finom krumplis lángost kaphatunk a maradékból.
2. Hókifli
90 dkg liszt
60 dkg vaj vagy margarin
30 dkg porcukor
45 dkg darált dió
5 db tojás
Meglepően egyszerű egy jó hókifli elkészítése is: Csak keverjük össze egy tálban az összes hozzávalót és hűtőben hagyjuk állni 4-5 órán keresztül. Ezt követően nyújtsuk ki kívánt vastagságúra (körülbelül 3 milliméter az ideális) a tésztát. Vagdossuk fel kis háromszögekre, majd tekerjük fel kiflialakúra. A pékmester azt is elmondta, ha van otthon egy kis házi szilvalekvár, vagy aszalt gyümölcs, mindenképp tekerjük bele a kiflicskékbe azt is, mesés lesz a végeredmény.
Ezt követően helyezzük egy tepsire a tésztácskákat, majd 180 fokra előmelegített sütőben körülbelül 10-12 percig süssük. A legjobb eredmény elérése érdekében sütés után, még melegen hempergessük vaníliás porcukorba a kifliket.
A hókiflivel kapcsolatban is megosztott portálunkkal egy trükköt a pékmester: Ha a sütőt kinyitva már illata van a hókiflinek, akkor vegyük ki a sütőből, akkor lesz a legfinomabb.
3. Kuglóf
50 dkg liszt-
10 dkg cukor-
1,5 dkg só
15 dkg vaj-
2 db tojás
0,5 dl rum
Ízlés szerint mazsola és aszalt gyümölcsök
Reszelt citromhéj
Reszelt narancshéj
2-2,5 dl langyos tej-
2 dkg élesztő-
Elsőre már egy cseppet nagyobb kihívásnak tűnhet, de valójában a kuglóf elkészítése sem egy nagy ördöngösség. A mazsolát és az aszalt gyümölcsöket áztassuk bele a rumba, ezt tegyük félre. Keverjük össze a langyos tejet, az élesztőt, és egy csipetnyi cukrot. Ezt követően a puha vajat, (ezt helyettesíthetjük margarinnal is, de a tökéletes kuglófhoz mindenképp a vaj ajánlott) a liszttel és a maradék cukorral morzsoljuk össze. Ebbe töltsük bele a sót, a két tojást, ízlés szerint a citrom- és a narancshéjat. Ezek után keverjük össze a két tálat, majd tegyük bele a korábban beáztatott aszalt gyümölcsöket és keverjük össze az egészet még egyszer.
Lefedve hagyjuk pihenni 3 órát. Utána tegyük egy olajjal kikent nagy kuglófformába az egészet és kelesszük még egy órát. Végül egy 180 fokra előmelegített sütőben körülbelül 45-50 percig süssük.
Természetesen itt is kértünk egy konyhatitkot a pékmestertől, aki elárulta: Ha a kisült kuglófot egyből megkenjük egy kis olvasztott vajjal, majd egy ronggyal lefedjük, a sütemény visszapuhul és sokkal tovább marad friss is.