Két nap alatt közel 3000 ember írta alá azt a petíciót, amelyet a vizes szakemberekből és civilekből megalakult Víz Koalíció indított útjára a hazai ivóvíz-ellátás biztosítása érdekében - áll a szervezet közleményében.
Szombati konferenciájukon ismertették az ellátás legfőbb problémáit, annak okait és lehetséges megoldásait.
Az eseményen elhangzott, hogy az elmúlt 10 évben kivéreztetett szolgáltatóknál 2027-re a munkavállalók 25 százaléka hiányozni fog. Összesen 3 ezer milliárdot kellene rekonstrukcióra költeni, ezzel szemben a szolgáltatóknak a befagyasztott szolgáltatási díjak és a közműadó miatt csupán a hibaelhárításra marad pénze. Ezért váltak mindennapossá a csőtörések országszerte.
A CKA közösségszervezői által életre hívott társulás a Víz Akciókonferencián sorra vette mindazon problémákat, amelyek nyilvánosságra hozatala és megoldása érdekében megalakult a Koalíció és elindult a petíció a SzabadaHang felületén.
A petíció itt érhető el.
Annak ötlete, hogy valamit tenni kell a ivóvíz-ellátás javítása érdekében Vecsésről indult - és a Térségi Hálózat révén számos Budapest-környéki település civil szervezete csatlakozott hozzá. Az Eleven Vecsés csoport vizsgáltatta be az ivóvizet közösségi finanszírozásból két évvel ezelőtt - derült ki a konferencia nyitóbeszélgetésén, amelyen bemutatkoztak a csatlakozó szervezetek.
Vecsésen folyamatosan az egészségügyi határérték felett van az ivóvíz vas- és mangántartalma, ami az egészségügyi kockázaton túl gazdasági károkat is okoz: tönkreteszi a vízmelegítő készülékeket, a mosógépeket, a ruhákat.
Szinte naponta van csőtörés a településen - az elmúlt három évben megháromszorozódott a számuk. Mindennek oka az elmaradt rekonstrukció - a csövek rettenetes állapotban vannak. A különböző településekről érkező megszólalók mindegyike problémaként említette a gyakori csőtöréseket, és azok következményeként az ivóvíz-ellátás zavarait.
Nem a dolgozók, nem a szolgáltatók a hibásak a csőtörésekért - hangzott el több ízben a konferencián a vizes szakemberek részéről.
“Szitává válik a hálózat, mert 2012, a rezsicsökkentés óta nincs pénz a rekonstrukcióra - mutatott rá Kecskés Károly, a Fővárosi Vízművek ZRT. Munkahelyi Szakszervezetének elnöke. - 2012-ben a rezsicsökkentéssel befagyasztották a víz- és csatornadíjat, ám a szolgáltatók költségei folyamatosan nőnek. Emellett 27 százalékos az ivóvíz ÁFA-tartalma, tehát luxuscikknek minősül, pedig alapvető élelmiszer! Mindezeken túl 2013 óta közműadó is sújtja az ágazatot, amelyet csak az 5 állami cégbe forgatnak vissza, az önkormányzati és magánszolgáltatók nem részesülnek belőle. Ezek mellett a feltételek mellett a szolgáltatók nem tudnak beruházásokat eszközölni, csak tüzet oltani. Van olyan 1.5 méteres csődarab, amit 5 alkalommal javítottak meg. Az 5 kiásást és betemetést, aszfaltozást jelent. Még egy beszédes adat: 2012 előtt évente átlagosan 43 km csövet sikerült kicserélni a fővárosban, ez a szám azóta 13-14 km.”
Az elmaradt rekonstrukciók miatt a kitermelt egészséges ivóvíz jelentős hányada - a jellemzően 50-60-éve létesített azbeszt-cement csővezetéken a vezetékek és szerelvények elhasználódása, korrodálása miatt - eltűnik a talajban. Nem ritka a 30-40 százalékos vízveszteség - mindez annak tükrében, hogy még mindig vannak olyan belterületek is, ahol nincs vezetékes ivóvíz, hatalmas pazarlás.
A szolgáltatóknál jelentős probléma, hogy nem tudnak fizetést emelni, így nincs utánpótlása a szakmának, már most is hivatástudatból végzik sokan ezt a munkát.
2027-re a munkavállalók várhatóan 25 százaléka hiányozni fog, ami további ellátási problémákat hoz majd magával - hangsúlyozták a szakemberek a konferencián. A szakemberek javaslatai - köztük a változatlan fogyasztói árak melletti ÁFA-csökkentés, a közműadó fejlesztési alapba helyezése, országos csőcsere program készítése - a petíció követelései között szerepelnek.
“Helyi problémákból megláttuk a rendszerszintű problémákat - hangsúlyozta Homoki Andrea, a CKA közösségszervezője, a Víz Koalíció egyik koordinátora, aki két éve dolgozik az összefogás érdekében. -, és rendszerszintű megoldásokat keresünk rájuk. A lakossági és szolgáltatói oldal összefogása erre most valódi lehetőséget ad.”
A Víz Akciókonferencia oldalán visszanézhetőek a panelbeszélgetések.
A Koalíció alapítói:
- Civil közösségek:
- Angyali-szigeti Civilek Egyesülete, Ráckeve, Angyali-sziget
- CivilKalász, Budakalász
- Civil Kotta, Szentendre
- Eleven Gyál
- Eleven Vecsés
- Göd-ÉRT
- Közösen a Városunkért Egyesület, Pomáz
- PAD forenvironmentaljustice
- Pomázi Civil Szövetség
- Üllő Te Vagy
Szakszervezetek:
- Alföldvíz Szakszervezet
- Autonóm Területi Szakszervezet, Miskolc
- Bácsvíz Szakszervezet
- Fővárosi Vízművek ZRT. Munkahelyi Szakszervezet
- Vasivíz Szakszervezet
További információ itt érhető el. Elérhetőségek:
- Bárányi Ildikó +36-30-280-5785
- Pauló Csilla +36-30-466-8682
- vizkoalicio@cka.hu
A Víz Koalíció sajtóközleménye
Tiszta vizet a poharainkba! - Konferenciával mutatkozik be a Víz Koalícíó
Magyarországon az ivóvízhálózat 86 százaléka kockázatosnak minősül. Rendszeres karbantartás híján a vízcsövek szörnyű állapotban vannak, gyakran eltörnek, egyes településeken már komoly kihívást jelent egészséges ivóvízhez jutni. Mindezen problémák feltárására, bemutatására, a megoldások megtalálására és valódi lépések kikényszerítésére szövetkezett 10 érintett civil csoport, köztük a Göd-ÉRT, valamint 5 szakszervezet.