Különleges és kerek jubileumok mentén építkezik idén a fesztivál: 10 éves a Stereo Akt Alkotócsoport, 20 éves a Gödör Klub, 40 éves a Katona József Színház; Ligeti György 100, Neumann János 120 éve született, Budapest pedig 150 éves.
Budapest egyesítésének 150. évfordulóját ünnepli április 20. és május 2. között 30 helyszínen, több mint 50, műfajokon átívelő programmal a 43. Budapesti Tavaszi Fesztivál (BTF).
A 150 éves fővárost ünneplő fesztivál az itt lakók és ide látogatók számára a nyitott, befogadó és megújulni képes város élményét hozza el zenei, színházi és irodalom programokkal, kiállításokkal, családi és közösségi eseményekkel - tájékoztatták a szervezők csütörtökön az MTI-t.
Különleges és kerek jubileumok mentén építkezik idén a fesztivál: 10 éves a Stereo Akt Alkotócsoport, 20 éves a Gödör Klub, 40 éves a Katona József Színház; Ligeti György 100, Neumann János 120 éve született, Budapest pedig 150 éves! A föld, a tánc és a jazz világnapja is egy-egy program formájában mind az idei rendezvénysorozat részét képezik, de május elsején Szerb Antal születésnapjáról és a munka ünnepéről is megemlékezünk
- idézi a közlemény Faix Csabát, a fesztivált szervező Budapest Brand Nonprofit Zrt. vezérigazgatóját.
A 150 éves jubileum kapcsán a BTF programjai idén a megszokottnál is erősebben reflektálnak arra, hogy milyenek az itt élők, mi köti össze a budapestieket, miért és hogyan szeretik, élik meg városukat - emelték ki a szervezők.
Megkezdődött a Budapest 150 programsorozat
Karácsony Gergely főpolgármester az Örkény Színházban megrendezett keddi eseményen kiemelte: Budapestet egységes várossá nem az elismerő okirat tette, hanem a benne élőktől vált és válik azzá minden egyes nap.
A fesztivál olyan évfordulós üzeneteket és kiemelt jellegzetességeket is bemutat, mint például a Budapest makett, mely most a modern kor technológiai eszközeivel megjelenített tartalommal egészül ki.
A Flying Data Kollektíva részvételi színházi előadása egy utópikus Budapestre invitálja nézőit 2073-ba, a Binálé - Queering Democracy: A kiállítás pedig nemzetközi és magyar művészek alkotásait mutatja be egy immerzív digitális vásznon. Mindhárom programnak a margitszigeti Kristály Színtér ad otthont.
Budapest-hatás - Fővárosi kötődések és identitások címmel a Budapesti Történeti Múzeum kiállításán látványos, érzékszervekre ható installációk villantják fel az elmúlt másfél évszázad és a jelenkor fényeit és hangjait. A látogatók interaktív eszközök segítségével, elmúlt korok városképébe vagy régi térképekre helyezkedve járhatják be a régi fővárost.
A Budapest Nagyregény közösségi, összművészeti események sorozatával dolgozza fel civilek és 23 kortárs író bevonásával a főváros másfél évszázados történetét. A program nyitórendezvénye helytörténeti elemekkel, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár együttműködésével valósul meg a fesztiválon.
A Trojka Színházi Társulás színészei a másság, a szexualitás, a tabuk és a saját én felvállalásának témáit járják körül őszinteséggel és humorral fűszerezve. A SZX_MCHN (Szexmasín), avagy vágyaink meghurcoltatása című zenés színpadi show-műsor ismert popslágerekkel, zavarba ejtő, személyes, olykor drámai, máskor humoros monológokkal, bátor és egyedi jelmezekkel jelenik meg Gryllus Dorka rendezésében, de pop-up divatbemutatóval, költészeti esttel és fotókiállítással is gazdagítják a fesztivál programkínálatát - áll a közleményben.
Kiss Tibor képzőművész, a Quimby és az Aranyakkord zenész-dalszövegírójának régi és új alkotásait sorakoztatja fel a Főfotó Galériában Nem vagy egyedül címmel nyíló kiállítás. A megnyitón kerekasztal-beszélgetést rendeznek a zenészek és a szakmabeliek mentális egészségéről, a mentálhigiéné fontosságáról.
Körbejárás címmel rendhagyó előadó-művészeti élménnyel készülnek a Jurányi Ház alkotói: ötször 20 percben, 23 független alkotó gondolatai és érzései elevenednek meg, melyeket a mélyszegénység, a fenntarthatóság és a digitalizáció ihlettek.
Erős keretet adnak a fesztiválnak a nyitó- és záró programok - emelték ki a szervezők.
Az első hétvégén a 40 éves Katona József Színház több bemutatója is látható: a Sufniban Wolfram Lotz A politikusok című művét Dohy Balázs rendezi, Zsótér Sándor pedig 15 év után tér vissza a Katonába egy abszurd, szürreális drámával, Stanislaw Ignacy Witkiewicz Vízityúk című darabjával a Kamrában.
Zárásként a Zeneakadémia nagytermébe Haydn/Ligeti/Beethoven címmel érkezik a Budapest Sound Collective koncertje, spanyol és ausztrál szólisták közreműködésével.
A Budapesti Fesztiválzenekar a Budapest Kongresszusi Központban ad nagyzenekari koncertet, ismét megrendezik a Jazzfest Budapestet, a Madách tér pedig ebben az évben is szabadtéri tánckavalkáddá alakul a Tavaszi TáncTér idejére.
A nyolcvanas évek underground kultúráját teszik átélhetővé a Lumen Kávézó, a 20 éves Gödör Klub és a Toldi mozi alternatív programjai, míg Prieger Zsolt Szerb Antal univerzumába hívja közönségét a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógába meghirdetett zenés-irodalmi előadásával.
Furukava Kana Szapporotól Budapestig címmel az Óbudai Társaskörben ad koncertet, melyen a japán zongoraművész Bach, Schumann, Beethoven és Liszt remekműveit játssza.
A BTF teljes programkínálata a https://budapestitavaszifesztival.hu linken érhető el.
(MTI)