Ahogy arról portálunk is hírt adott, Orosz Örs, felvidéki jogvédő aktivista, képviselő arra figyelmeztetett vasárnap reggel, hogy ökológiai katasztrófa zajlik a Sajón, ugyanis az alsósajói vasércbánya altárójából immár két hete ömlik a vörösiszappal kevert szennyezett víz a folyóba - írta az Egri Ügyek.
Ahogy arról portálunk is hírt adott, Orosz Örs, felvidéki jogvédő aktivista, képviselő arra figyelmeztetett vasárnap reggel, hogy ökológiai katasztrófa zajlik a Sajón, ugyanis az alsósajói vasércbánya altárójából immár két hete ömlik a vörösiszappal kevert szennyezett víz a folyóba.
Orosz Örs értesülése szerint a folyó vizének vas szintje jelenleg 2000-szerese a megengedett értéknek, de ami rosszabb, hogy jelentős mennyiségű kén is kerül a vízbe, amitől az élhetetlenné válhat az állat- és rovarvilág számára. Az aktivista azt írta, a magyar hatóságokat is értesítette, hiszen a Sajó a Felvidékről Borsod-Abaúj-Zemplén megyébe folyik tovább, majd Tiszaújvárosnál a Tiszába torkollik. Közösségi oldalán több fotót megosztott az elszíneződött folyóról: A magyar Vízügy vizsgálódni kezdett Az Országos Vízügyi Főigazgatóság munkatársai azonnal megkezdték a munkát március 13-án reggel, a Miskolci Vízügyi Igazgatóság folyamatos méréseket végez, és egy mérőcsapat Szlovákiába is elindult, ugyanakkor másodfokú készültséget is elrendeltek a folyón – számolt be később az Időkép.
A Vízügy a 24.hu-t arról tájékoztatta, hogy ők vasárnap a fenti Facebook-bejegyzésből értesültek az esetről, nem tudtak hazánkba érkezett hivatalos értesítésről. Egyelőre ők hivatalosan nem tudták sem cáfolni, sem megerősíteni, hogy milyen szennyezésről lehet szó, illetve azt sem, hogy történt-e egyáltalán szennyezés. Ennek ellenére a Telex cikke szerint a Vízügy már értesítette a vízkivételezési helyeket (a Sajó ezen szakaszán egyébként ívóvízcélú felhasználás nincsen, inkább csak mezőgazdasági).
Ha szükséges, akkor ezeket a vízkivéteket majd lezárja a hatóság, Az egyszerűbb méréseknek vasárnap este már lesz eredménye, a bonyolultabb laborvizsgálatok eredménye azonban csak később várható. A telex.hu azt írja, információik szerint az első észlelések alapján a Sajó magyar szakaszán nincs szemmel látható nyoma a szennyezésnek.