A költségvetési csalás kemény korrupciós bűncselekménynek hangozhat, de valójában már a fekete foglalkoztatás is annak minősülhet - írta a hvg.hu.
Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás gyanúja miatt elrendelt nyomozás keretében tartottak házkutatást az adóhatóság nyomozói az Oltalom Karitatív Egyesület Dankó utcai székházában február 21-én. Ez egy demonstratív politikai akció – mondta akkor Iványi Gábor, az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője a hvg.hu-nak. Iványi szerint ez a régi történet új felvonása lehet: valóban van elmaradásuk a NAV felé, de mint sokszor elmondta, ezt nagyon szívesen kifizetnék, ha végre a magyar állami is kifizetné azt a több milliárd forintot nekik, ami a jog szerint jár – szerinte ez mintegy 12 milliárd forint körüli összeg.
Iványi később azt mondta a hvg.hu-nak, hogy a „költségvetési csalás” ténye teljesen váratlanul érte, mert adótartozásról tudott, de a többek közt a NAV-osok állítása szerint a lelkészképző főiskolájukat és az Oltalom Karitatív Egyesületet érintő költségvetési csalás új információ. A NAV közleménye alapján a gyanú szerint 2015 és 2019 között az egyesület a munkavállalóinak a bruttó munkabéréből a személyi jövedelemadó-előleget, a nyugdíjjárulékot, valamint az egészségbiztosítási- és munkaerőpiaci járulékot levonta, azonban az adóbevallási és adóbefizetési kötelezettségének nem tett eleget. Veres Viktor Nem irreálisan sok a 3 milliárdos adóhiány A közlemény emlékeztet arra, hogy maga az Oltalom tudatta a közösségi médiában, hogy a NAV 246 millió forintot követel tőlük, legnagyobb részt járuléktartozás miatt. Azonban az adóhivatal további tizennégy intézménynél - amelynek fenntartója szintén a Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET) - is megállapította, hogy a munkavállalóik után nem fizettek járulékot, sőt bevallást sem nyújtottak be.
A gyanú szerint csaknem 1300 alkalmazott után összességében hárommilliárd forint járulékot nem fizettek meg. Ami az összeget illeti, ha valóban 1300 alkalmazottról és öt évről van szó, akkor a 3 milliárd forintos adóhiány teljesen reális. A 2015-ös adó- és járulékmértékekkel számolva egy munkavállaló 200 ezer forint bruttó fizetése után 126 ezer forint illette az államot (ebben benne vannak a bruttóból levont munkavállalói terhek, illetve a munkáltatói közterhek). Vagyis egy munkavállaló után egy teljes évben 1,5 millió forint illette az államot. 1300 munkavállaló után közel 2 milliárd forint egyetlen év alatt. Ugyanez az összeg az alacsonyabb, 2019-es adómértékekkel 1,64 milliárd forint. Mivel folyamatban lévő nyomozásról van szó, a pontos adatok nem ismertek, nyilván van, aki kevesebbet keresett, van, aki többet, akadhat, akit részmunkaidőben vagy megbízás alapján alkalmaztak.
Mindenesetre az biztos, hogy 1300 munkavállalót alapul véve a 3 milliárd forintos adóhiány minden további nélkül elképzelhető. Veres Viktor A megtévesztéstől lesz bűncselekmény A fontos momentum a NAV közleményében nem a gyanú szerint be nem fizetett összeg, hanem az, hogy az érintett intézmények elmulasztották-e adóbevallási kötelezettségüket. Ezzel valósulna meg ugyanis a költségvetési csalás. Ami nagyon komoly bűncselekménynek hangozhat, és mivel benne van a „költségvetés” és a „csalás” talán korrupciós, politikai felhangjai lehetnek. A költségvetési csalás azt jelenti, hogy egy szervezet nemhogy elmulaszt teljesíteni valamilyen befizetést a költségvetésbe (vagy jogosulatlanul vesz igénybe onnan juttatást), de ezt megtévesztő magatartással teszi. A költségvetési csalás nem valami fajsúlyos, magas rangú tisztviselők körében népszerű bűncselekmény, hanem az egyik leggyakoribb gazdasági bűncselekmény. A fenti leírásból következik, hogy az egyszerű fekete foglalkoztatás költségvetési csalást valósít meg (legalábbis 100 ezer forint fölött, az alatt csak szabálysértés).
Jámbor András: Orbán megint Putyint védi, elég a diktátorokkal való haverkodásból
A fideszesek törvénytelenül hazug kampányolásra használják azt az email listát, amit a covid tájékoztatásra hoztak létre – mondja az ellenzék közös országgyűlési képviselőjelöltje.
A Fidesz úgy leleplezte Jámbor Andrást, hogy egyre többen szavaznának rá
Csak így tovább, fiúk!
Jámbor András az egyetlen jelölt, aki valóban kiáll a Kiserdő megvédése mellett
Sára Botond viszont nem mert szembenézni a felháborodott választókkal.