A korábbi negyedmilliárdos bevétel helyett 2018-ban már veszteséget termelt a parkolási rendszer. Az önkormányzat új szerződéssel magyarázta a helyzetet, a partnerek között pedig megjelent Orbán Viktor barátjának, Garancsi Istvánnak is az érdekeltsége.
Ahogy az normális, 2014-től jóval több bevétele volt az újbudai önkormányzatnak a parkolási rendszerből, mint amennyit rá kellett költeni. A költségek egyébként ilyenkor a büntetések behajtásából, a parkolóórák telepítéséből, szervízeléséből, illetve az új helyek kiépítéséből adódnak.
A fordulat éve?
A számok azt mutatták, hogy 2014-ben, és az azt követő két évben is 440 és 480 millió között alakult a bevétel, míg a kiadás 200 millió körül mozgott. A 24.hu írta meg, hogy 2017-ben nagyot fordult a világ.
Az önkormányzat a portálnak ezt azzal magyarázta, hogy „Újbuda sosem bevételi forrásként tekintett a parkolási zónák és díjak meghatározására”, számukra ugyanis ez forgalom- és parkolás-szabályozási eszköz. Akkor azt is írták, hogy a parkolás fejlesztésével és a beruházásokkal a lakók érdekeit szolgálják.
Ám csak ezután derült ki, hogy a rendszer jelentős drágulását valójában mi is okozza. Arra hivatkoztak, hogy a parkolási feladatok ellátására korábban kötött szerződések 2016 végén lejártak, ezért új közbeszerzési eljárásokat írtak ki. Az előző szerződésekkel összevetve a frisseket pedig az látszik, hogy az új nyertesek jóval drágábban vállalták a feladatokat. Ami éppen 330 millió forintba kerül, az a kalkulációik szerint a korábbi években ennek a harmadából kijött. Azzal is védték az elszaladó kiadásokat, hogy „az újabb zónák kijelölése, az automaták megvásárlása, kihelyezése idő- és beruházásigényes feladat, ezért az önkormányzat több mint kétszázmillió forintot különített el beruházási célra a parkolási kiadások soron”.
Orbán Viktor barátja
A nyertesek között sorolta fel a 24.hu a G4s Készpénzlogisztikai Kft.-t, amely – mint írták – nem sokkal korábban került Orbán Viktor jó barátjának, Garancsi Istvánnak az érdekeltségébe. Több cég mellett megjelent még a SIS Parking Kft., arról úgy írtak, mint amely az igazán nagy pénzt szakítja a parkolási rendszer üzemeltetéséért. Egy akkor még viszonylag új szereplőről volt szó, a céget ugyanis 2016 elején alapították. Az újbudai önkormányzattól azért 2020-ig bezárólag összesen 1,2 milliárd forintos megbízást nyert el.
A HVG még 2017-ben úgy írt a cégről, hogy teljesen ismeretlenül robbant be a parkolásüzemeltetési piacra. A tulajdonosok – Szellem Zoltán és Várszegi Zsolt – korábbi vállalkozásai közül egyik sem foglalkozott ilyesmivel. Szellem nevét korábban egyebek mellett fiktív drágakőüzletekkel hozta kapcsolatba a sajtó.