Az érintett cég, amelyet a fideszes önkormányzat feltűnően kedvelt, a környék fideszes országgyűlési képviselőjéhez, Hadházy Sándorhoz köthető. Az új városvezetés még keresi, hogy milyen lehetőségei vannak a szerződések következményeinek enyhítésére.
2018 óta tiltakoznak a szentendrei civilek a Postás strand mellé, a Makovecz által tervezett, de mára lepusztult egykori étterem helyére építendő irodapark ellen. A fideszes városvezetés feltűnően ragaszkodott a befektetőhöz, a CYEB Energiakereskedő Kft.-hez, annak ellenére, hogy korábban már volt egy meghiúsult üzletük a céggel.
A CYEB fideszes kapcsolatairól már akkor, a tiltakozások kapcsán írt az Átlátszó.
Kulcsszereplőnek tűnik a szentendrei Simon Péter is, akinek számos környékbeli zavaros ügyben feltűnt már a neve. Az ő üzleti mentora a környék fideszes országgyűlési képviselője, Hadházy Sándor.
Magát az akkori szentendrei vezetést kifejezetten a Rogán-körhöz volt szokás kötni fideszes berkekben.
Tavaly aztán Szentendrén is kispadra küldték a Fideszt, az új városvezetés pedig szeretne kihátrálni az elődje által kötött, kissé elnagyoltnak és a városra nézve hátrányosnak tűnő szerződésből. Ez volt a témája a legutóbbi, július 15-ei önkormányzati ülésnek.
A jelenlegi polgármester által kért jogi szakvélemény elég durva megállapításokat tett:
A szerződés nem tartalmaz a CYEB Energiakereskedő Kft. szerződésszegése esetére semmilyen szankciót. Az ingatlancsere kapcsán az értékbecslés nem vette számításba az ingatlanok forgalmi értékében az építési szabályzat módosítása, valamint a területi besorolás változása kapcsán bekövetkező jelentős értéknövekedést.
Az előző városvezetés szerződései azonban mindennek ellenére kötik az új városvezetést is, amelyik még keresi, hogy milyen lehetőségei vannak a szerződések következményeinek enyhítésére, a város számára a legoptimálisabb döntés kialakítására. Nem lesz könnyű dolguk, ugyanis a CYEB nem kíván elállni az a 2018-2019 fordulóján megkötött szerződésektől, csak abban az esetben, ha a város kártalanítja és visszavásárolja tőle az ingatlanokat mintegy 700 millió forintért.
Pedig az ügylet annyira bűzlött, hogy még a fideszes exképviselő által vezetett Állami Számvevőszék is feljelentést tett „jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés büntette miatt”. Persze lehet, hogy csak falból, mert a nyomozást a rendőrség úgy zárta le "bűncselekmény hiányában", hogy be se kérte az iratokat az önkormányzattól.
Viszont az ennek kapcsán a CYEB által indított kártérítési per (igen, voltak ilyen pofátlanok) érdekes dolgokat hozott nyilvánosságra. A cégnek ugyanis, mint kiderült,
az új területrendezési szabályok birtokában már voltak vevőjelöltjei, tehát az se biztos, hogy a CYEB építkezik a város szabadstrandja mellé, és azt, amit eddig terveztek. De akkor mit?
Ezt még talán azok a fideszes önkormányzati képviselők se tudják. akik még most is a szerződés mellett próbáltak érvelni a testületi ülésen.