Az újra és újra milliárdos adósságot felhalmozó városvezetésről, illetve az államkincstár által átvett gazdasági ellenőrzéstől volt hangos Pécs az elmúlt években. Nehezen nevezhető meglepőnek, hogy ezután már a Fidesz sem Páva Zsoltra bízná az irányítást.
Kuriózumnak számít Pécs a megyeszékhelyek között abban az értelemben mindenképpen, hogy a Fidesz – számos értelmezés szerint – lényegében politikai gyámság alá vette Páva Zsoltot. 2017 augusztusának végén számolt be az önkormányzat internetes lapja, a PécsMa arról, hogy egy stratégiai irányító testület segíti a jövőben a város vezetését. A testület tagja lett a polgármesteren és az alpolgármestereken kívül Pécs két egyéni körzetben megválasztott országgyűlési képviselője, a fideszes Csizi Péter és Hoppál Péter. Előbbi már akkor úgy fogalmazott, hogy „új politikai szakasz kezdődik a város irányításában”.
A megyei laptól korábban kirúgott újságírók által alapított Szabad Pécs egyenesen azt írta, hogy „gyakorlatilag leváltották Páva Zsoltot, de mindenképpen meggyengítették annyira, hogy nem lesz már rendes beleszólása a város ügyeibe (sokak szerint eddig sem ő irányította a várost)”. Az akkori cikkük szerint már eleve régóta közszájon forgó pletyka a városban, hogy Páva Zsoltnak mennie kell.
Orbán Viktor üzent
A bejelentés éppen egy nappal azelőtt volt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a városba látogatott. A kormányfő nem kertelt: „A város nincs jó költségvetési helyzetben, ezt meg kell oldani; ennek van egy tudása, hogy hogyan kell csinálni. Aki megcsinálta a bajt, az csinálja meg a rendet is”. Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy a kormányra lehet számítani és “mi a pécsi emberek mögött fogunk állni”.
Olyan szakértőket hívtak, akik átnézik a pécsi költségvetést és javaslatokat tesznek javaslatokat. Arra is kíváncsiak voltak, hogy az a helyzet, ami Pécsett kialakult, az legalább részben rendszerhiba következménye-e, avagy tisztán egyedi ügy. A polgármester akkor azt is elismerte, hogy 5 milliárd forint az önkormányzat hiánya, de a városi cégekét számítva még a 9 milliárdot is meghaladja.
Mindezt ráadásul úgy sikerült elérni, hogy a 2010-ben hivatalba lépett második Orbán-kormány 2014-ben már átvállalta Pécs akkorra 45 milliárdra dagadt adósságát.
Milliárdok a kormánytól, cserébe gyámság
Hoppál Péter, Csizi Péter, illetve Páva Zsolt még 2017-ben bejelentették, hogy kilenc és fél milliárd forintos támogatást kap Pécs a kormánnyal kötött megállapodás szerint. Visszatérítendő összegről van szó, amelyet három éven belül törleszteni kell. Magyarázatuk szerint a kabinet és a miniszterelnök, Orbán Viktor is úgy látja, hogy ezt a helyzetet Pécs akkor képes megoldani, amennyiben a kormányzat még az eddigieknél is komolyabb partnerséget kínál.
A Hvg.hu hosszú cikkben elemezte, hogy mennyire nem ajándékról volt szó, a pénzzel együtt ugyanis lényegében teljes gyámság is járt. A szigorú feltételek között volt, hogy a Magyar Államkincstár megbízhat néhány embert, hogy kontrollálják, mire költi el Pécs a pénzt, ráadásul az önkormányzat köteles előre szólni, mire szeretné felhasználni a támogatást. Ezen kívül jelzálogot jegyeztek be az állam javára a város ingatlanjaira, és a helyi adó is a kincstárhoz folyhat be, ha nem fizetne az önkormányzat.
A sokáig titkolt Hoppál-jelentés
A Páva Zsolt fölé létrehozott irányítótestülettel, illetve a kormány gyámság alá helyezésével egy időben elindult egy tényfeltáró vizsgálat annak kiderítésére, vajon hogyan is jutott idáig a város. 2018 júniusában a Hoppál Pétert is sorai között tudó testület bemutatta a közgyűlésnek a jelentését, a nyilvánossággal azonban nem akarták megosztani. Egy helyi újságíró közérdekű adatigénylést nyújtott be, ám elutasították, végül a Transparency International segítségével sikerült kiperelnie.
A jelentés összefoglalója a Szabad Pécs honlapon jelent meg, ahogy írták, aszerint az Orbán-kormány vastagon benne van a pécsi gazdaság lejtmenetében. Megállapításaik szerint ugyanis a rezsicsökkentés ártott a pécsi gazdaságnak és a reformnak nevezett felsőoktatási átalakítás Pécset tízmilliárdokkal rövidítette meg.
A dokumentumban arra is van példa, hogyan működik a város azóta, hogy az államkincstár ellenőrzi a kiadásokat. Azt írják, hogy Tüke Busz évente 2 milliárd forintba került Pécsnek, és a kincstár volt az, amelyik keresztülverte az áremelést és a járatritkítást 300 millió forint megtakarításért.
Az állami közreműködés hatására mindenestre a 2018-as évet pluszban zárta a város, a korábbi milliárdos hiányok után tavaly 4,7 milliárdos pozitív eredményt tudott felmutatni.