11 éve a kínaiak mintaberuházásként tekintettek rá, de sajnos, ennyi idő is kevés volt arra, hogy felhúzzák.
Magas kormányszinten határoztak arról, immáron tíz éve, hogy Szolnok városában kínai-magyar együttműködésben citromsav-előállító gyár épül.
A következő években viszont arra kérdésre, hogy hogy áll a beruházás, a fideszes városvezetés tereléssel tudott csak válaszolni.
Az akkor 90 millió dolláros − mintegy 20 milliárd forintos − beruházásról Ven Csia-pao akkori kínai és Orbán Viktor magyar miniszterelnök állapodott meg 2011 tavaszán. Ezt követően ősszel létre is jött egy magyar-kínai vegyesvállalat, a BBCA Szolnok Biokémiai Zrt. a gyár megvalósítására - közölte a Magyar Narancs.
A leendő üzemről azok a hírek keringtek a médiában, hogy sem a szükséges, 4 milliárd körüli önerőt, sem a kiemelt beruházási státuszt nem kapta meg.
A kínai a felmondás lehetőségét is latba ejtették, megorrolhattak a szolnoki tervre.
A Napi Gazdaság 2012-es értesülései arról szóltak, hogy zátonyra futhat a szolnoki citromsavgyár-beruházás: a kínai befektetők Belgiumban, vagy jobb esetben Magyarország egy másik településén hozzák létre inkább európai gyártóbázisukat. Manapság, a kínai beruházások villámgyors hazai átfutását biztosító döntések tükrében furcsának tűnik az a mondat, miszerint a magyar fél egy év alatt sem sem teljesítette vállalásait.
Ekkor már azt rebesgették, hogy a kínaiak által mintaberuházásnak tartott megállapodás be nem tartása miatt további kínai beruházások is elmaradhatnak hazánkban. Valahogy mégis beindult a dolog.
2014-ben lehelyezték a gyár alapkövét, és arról volt szó, hogy a gyár magyar-kínai közös beruházásban bruttó 53 milliárd forintból épül, a próbaüzemet 2015 végére tervezik, 440 embernek ad majd munkahelyet és több száz beszállítót foglalkoztat majd.
Úgy tűnt, a projekt virágzásnak indult, a nagy forgatagban Kazincbarcikán is megtervezték egy citromsavgyár építését, ám azóta se hallani semmit.
2015-ben az akkor még létező Népszabadság közölte, egy hivatalos ünnepségen megjelent ugyan a telephelyen két munkagép, de kiderült: nem dolgozni jöttek. Azt is megírta, hogy szeptember végén járt Szolnokon a beruházáshoz kapcsolódva egy kínai delegáció is, ellátogattak az ipari parkba is, a leendő munkaterületre. A helyi televízió vágóképein az látszott, mögöttük két markológép szedi ki a földet, mintha már el is kezdték volna a munkákat. A lakosok szerint ez nem volt más, mint szemfényvesztés, és egy óriási MINTHA.
Két év múlva, pontosan 2017-ben Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a BBCA Szolnok Zrt. aláírta a citromsav gyár felépítéséhez szükséges hitelszerződést.
A szerződésben 12 éves lejáratú, közel 32 milliárd forint keretösszegű hitelmegállapodás szerepelt. Így lett minden feltétel adott a beruházáshoz. Csakhogy megint nem történt semmi.
2020-ban a Kraftszer bejelentette, hogy egy korábbi megállapodás szerint áprilisban elindult a szolnoki citromsavgyártó gyár építése.
A kivitelező cég honlapján az állt, hogy a projekt megvalósításáért a BBCA Szolnok Biokémia Zrt. projektcég felel, amelynek 51 százalékban tulajdonosa a világ legnagyobb citromsav előállítója, a China BBC Group. A projekt technológiáját a kínai partner biztosítja majd és exportálja a biokémiai berendezéseket.