Újpestet sem hagyták ki ebből a szégyenletes "buliból."
A meggondolatlan, ésszerűtlen kórházi ágykiürítések kapcsán sokakat küldtek haza az egészségügyi intézményekből Újpesten is. A pontos számoknak járt utána Szél Bernadett köztársaságpárti parlamenti képviselő.
Nyáron a döntéshozók, a felelősök megpihentek, lazítottak, sőt az adriai szélben szárították a napszítta hajukat. A hatható intézkedések helyett a propagandagépezetet működtették. A családok pedig otthon ápolták szeretteiket, azokat, akik kórházi ellátásra szorultak volna.
Szél Bernadett most minden akadály ellenére megszerezte a tényszámokat a NEAK-tól arról, hogy kórházanként hány ágyat érintett a kiürítés. Akár perre is ment volna az adatgazdával, de erre nem volt szükség, mivel közérdekű adatok lévén ki kellett adnia azt a hatóságnak.
Kásler Miklós (SZ.B. által megszerezett) miniszteri utasítása minden egyes kórházban, fűnyíróelvszerűen rendelte el az ágyak 60 százalékának felszabadítását április 7-e és 15-e, illetve 19-e között. Nem számított, hogy aktív, vagy krónikus ellátást igénylő betegekről van szó, mindenhol végre kellett hajtani a csökkentést.
Március 30-án a krónikus osztályok kétharmadában 58 százaléknál kevesebb volt a szabad ágy. Ötödükben 80 százalékos, vagy afölötti volt a foglaltság. Ez is azt mutatja, hogy sok helyen egyáltalán nem 2 százaléknyi ágyat kellett felszabadítani március 30-a után, hanem jóval többet.
Országosan Március 14-e és április 19-e között, gyakorlatilag egy hónap alatt összesen 19 165 ágy lett szabad.
Újpesten, a Károlyi Sándor Kórházban, a krónikus fekvőbeteg-szakellátásban,
- március 14-én 360 ágy, (95%)
- március 30-án 308 ágy, (82%)
- április 19-én 186 ágy volt foglalt (49%).
Újpesten 174 ágyat üríttettek ki, mert így határozott a hatalom. (Ez a szám nem feltétlenül a Kásler-féle ukász eredménye, előfordulhat, hogy voltak olyan betegek, akik hazamehettek a gyógyulásuk miatt, de a különbség szembetűnő, és a nagy része az ágyfelszabadító akció hatása.)
Az adatok a valóságot mutatják: az egészségügy leállítása és a kórházkiürítés szakmaiatlanul és embertelenül zajlott, a kormány pedig sorsára hagyott sok-sok beteg, ellátásra, kezelésre szoruló, vagy műtétre váró embert. A következmények politikai szinten szokás szerint elmaradtak, én viszont mindent megteszek azért, hogy ne maradhasson semmi titokban. Mert hitem szerint a politikában az átláthatóság alap, főleg, ha emberéletekről van szó - írja Szél Bernadett Facebook-oldalán.
Most az őszi szél elhozta a járvány második ütemét, amiben a veszélyes hullámok egyre magasabbra csapnak, jönnek az egyre szomorúbb hírek a kórházakból.