A 2014-es önkormányzati, és a tavalyi parlamenti választás után is felmerült a gyanú, hogy trükközhettek az ajánlásgyűjtésekkel Terézvárosban. Mindkét esetben az történt, hogy a Fidesz által gyűjtött aláírások érdekes módon megjelentek két kisebb pártnál is.
Az nyilván a kormánypártoknak csak jó, ha minél több név szerepel a szavazólapon, vagyis minél több ellenzéki jelölt között oszlanak meg a változást akarók voksai.
Már a 2014-es, Hassay Zsófia győzelmével végződő önkormányzati választások idején felmerült, hogy csalás történhetett a kerületben. Az Index beszámolója szerint a baloldal gyanakvását az keltette fel, hogy a Schmuck Andor által vezetett Szociáldemokraták jelöltjei nagyon gyorsan, a Fidesszel egy időben össze tudták összegyűjteni a jelöltté váláshoz szükséges aláírásokat, miközben sehol nem találkoztak szociáldemokrata aktivistákkal. Végül a Fidesz-KDNP, illetve Schmuckék által leadott ajánlóíveken 270 gyanús egyezést találtak.
Később – 2016 márciusában – Polt Péter legfőbb ügyész is elismerte, hogy csalás történhetett. Az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó írásbeli kérdésére válaszolva közölte, hogy a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártjának ajánlóívein 148 hamis ajánlás volt. Az érintetteket kihallgatták és kiderült, hogy adataikat valaki ráhamisította az aláírásgyűjtő ívekre.
Ezeken a papírokon fel kell tüntetni annak a nevét is, aki az ajánlásokat gyűjti, vagyis akinek tudomása kellett, hogy legyen arról, hogyan kerültek a hamis adatok a dokumentumokra. Ám csak olyan tucatneveket írtak oda, amiket a hatóságok nem tudtak beazonosítani. Ráadásul Schmuck Andor pártjának illetékes koordinátora azóta meghalt, a másik felelőst pedig, akit megadtak, nem lehetett beazonosítani.
Mit tett a Fidesz?
Több sajtóorgánum is felvetette, hogy vajon a Fideszt előveszik-e az ügyben. Hiszen a baloldal feljelentése szerint a szocdemek papírjain lévő aláírások a kormánypártok által gyűjtöttekkel egyeztek meg. Az Index akkor ezt úgy összegezte, hogy ez azért fontos része a történetnek, mert egy jelölt ajánlóinak adatait tilos átadni másik személynek vagy pártnak. Tehát ha a fideszesek adták át az aláírásokat, ők is törvénysértést követtek el. Polt Péter akkori közlése szerint „A Fidesz MPP aláírásgyűjtőinek vizsgálata folyamatban van”.
A legfőbb ügyész tájékoztatása után a helyi ellenzék az önkormányzat rendkívüli ülését kezdeményezte, valójában az önfeloszlatásról akartak tárgyalni. Hassay villalakó Zsófia azonban kreatív módon kezelte az ügyet: a polgármester a nemzeti ünnep napjára, március 15-én reggel 8 órára hívta össze a rendkívüli ülést, ám erről csak az utolsó pillanatban szólt.
Az ellenzéki képviselők azt mondták, hogy előző nap este 9-kor kapták csak meg az értesítést, hogy másnap reggel programjuk lenne. Az ülés végül határozatképtelen lett. Az Index akkor hiába kereste Hassay Zsófiát, nem akart nyilatkozni. Az önkormányzat pedig arra hivatkozott, hogy az ülés összehívása a szabályoknak megfelelően történt. Különösnek nevezték, ha a sürgősséggel rendkívüli ülést kezdeményezők meglepődnek azon, ha kérésük teljesül.
Eredmény nélkül
Csak jóval később derült ki, hogy az ügynek végül nem lett felelőse. A 444.hu kifejezett kérdésére közölte az ügyészség, hogy a rendőrség 2017 végén a nyomozást felfüggesztette, mert „az elkövető kiléte az eljárás során nem volt megállapítható”. A „potenciális terhelt” ugyanis már meghalt, így a gyanúsítotti felelősségre vonására és ezáltal esetleges további elkövető vagy elkövetők felderítésére nem volt mód.
Csalás 2018-ban is?
Nem a 2014-es volt az egyetlen eset, amikor felmerült a csalás gyanúja. A 2018-as országgyűlési választások után is indult nyomozás hasonló témában a VI., illetve a VII. kerületet magában foglaló egyéni választókörzetben. Akkor a Fidesz és a Lévai Katalin-féle Lendülettel párt jelöltjének ajánlásait összevetve talált a baloldal 341 egyezést. Vagyis az adatok egyeztek, az aláírások már nem. Így ismét arra gyanakodtak, hogy másolhatták őket egyikről a másikra. A törvény nem tiltja, hogy egy választó több jelöltet is ajánljon - az új választási törvény egyik újdonsága éppen ez –, azonban ezt saját kezűleg kell aláírni, az ajánlást átmásolni, aláírást hamisítani bűncselekmény.
Az Index értesülései szerint a rendőrség az ügyet kevesebb mint egy évvel később – idén áprilisban – felfüggesztette. A birtokukba került határozat szerint kihallgatták tanúként azokat a választókat, akinek az adatai mindkét párt (Fidesz, Lendülettel) jelöltjének ívein szerepeltek. Ők mind azt mondták, hogy a Lendülettel pártról és jelöltjéről nem is hallottak, az aláírások nem is tőlük származnak. Meghallgatták volna a hamis aláírásokat tartalmazó dokumentumok gyűjtőit is, de őket nem tudták beazonosítani.