Mi a baj a tanárképzéssel? - teszi fel az egyáltalán nem költői kérdést a merce.hu.
Eddig 560-an írták alá azt a nyilatkozatot, amiben a tanárszakos hallgatók fejezik ki szolidaritásukat azokkal a leendő kollégáikkal, akik az elmúlt napokban polgári engedetlenségi akcióba kezdtek. Támogatják őket abban, hogy az alaptörvényben foglaltaknak megfelelően élhessenek a sztrájk megszervezésének és az abban való részvételnek a jogával. A nyilatkozatban úgy fogalmaznak:
Milyen közoktatás vár ránk? Milyen világba csöppenünk majd tanárként? Egyáltalán szeretnénk tanárként elhelyezkedni? Ezek azok a kérdések, amelyek valamennyiünkben felmerültek az egyetemi éveink alatt. Talán szavakba is öntöttük őket. Talán „csak” papírra vetettük őket. Még az is lehet, hogy törékeny hajókként átsuhantak gondolataink tengerén… Mindannyian különbözőek vagyunk, más-más jövőképpel. Ugyanakkor egyetértünk abban, hogy ezekre a kérdésekre péntek óta még nehezebb választ, válaszokat adnunk.
Leszögezik, hogy szolidaritásukról önállóan döntöttek, nyilatkozatuk „nem áll összefüggésben az egyetemeikkel, a szakszervezetekkel és a gyakorlóiskoláikkal sem”. A tanárképzés hazai helyzetéről és viszontagságairól a tavaly novemberben megrendezett LEMMA / Lehetőségek a Mai Magyartanításban konferencia apropóján indított Mi a baj a tanárképzéssel? című cikksorozatunkban foglalkoztunk bővebben. Ennek legutóbbi, múlthéten megjelent részében a tanárhiány és a pályára álló új tanárok embertelen anyagi helyzetének súlyosságáról írtunk.
Amint arról beszámoltunk, hétfőn elsőként a Szent László Gimnáziumban döntött úgy a tanári kar 12 tagja, hogy nem veszi fel a munkát, tiltakozva ezzel a kormány múlt pénteki rendelete ellen, amivel de facto ellehetetleníti a tanárok számára a sztrájkot. Hozzájuk csatlakozott kedden a Kölcsey Ferenc Gimnázium 15-20, majd szerdán az Illyés Gyula Gimnázium 48 tanára. Csütörtökön pedig a BGSZC Pesterzsébeti Technikum , a Teleki Blanka Gimnázium és Vörösmarty Mihály Gimnázium tanárai vállalták a polgári engedetlenséget. Pénteken újabb hat iskola, az V. kerületi Eötvös József Gimnázium , a Berzsenyi Dániel Gimnázium , a Scheiber Sándor Gimnázium , a miskolci Földes Ferenc Gimnázium és a Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium összesen 177 tanára nem vette fel a munkát.
Így a héten 300 fölött jár már azon pedagógusok száma, akik vadsztrájkkal tiltakoznak a kormány múlt pénteki rendelete ellen. Mint ismert, múlt pénteken éjjel jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, amelyben a koronavírus okozta veszélyhelyzetre hivatkozva a kormány szabályozza az iskolák sztrájk alatti működését. A rendelet értelmében egy esetleges sztrájk esetén a tanulóknak minden, a sztrájkkal érintett munkanapon reggel 7 óra és iskolák esetében 16 óra, általános iskola esetében 17 óra, óvodák esetében 18 óra között kötelező szakképzett pedagógus által vezetett felügyeletet biztosítani.
A szakszervezetek azonban nem hajlandóak elfogadni a kormányrendeletet, szerintük alapjogot sért az intézkedés. A január 31-i kétórás figyelmeztető sztrájk sikerén felbuzdulva a PSZ és a PDSZ március 16-tól határozatlan idejű munkabeszüntetéssel kívánják elérni, hogy a kormány meghallgassa a követeléseiket. Nagy Erzsébet, a PDSZ választmányának tagja a Klubrádió szombat esti műsorában jelentette be, a sztrájkon kívül más akciókkal is készülnek a pedagógusok.
Forrás: mérce.hu
Védjük meg a hegyvidéki tanárokat: sztrájkolni alapvető jog!
Ezt nem fújja el a szél, hanem messzire viszi a hangját! Az embertelen Orbán-rezsim próbálja ugyan megfélemlíteni a sztrájkolókat, de nincs miért tartani a fideszes káderekkel telerakott tankerületektől. Mutatjuk, miért!
A hegyvidéki tanárok 200 ezret, a politikusok kábé 2 milliót keresnek
Igazságos lehet az, hogy míg a tanárok, ápolók, rendőrök, tűzoltók nettó 200 ezer körül keresnek, addig Gulyás Gergely és Fidesz-csicska társai a sokszorosát kaszálják az unott parlamenti gombonyomogatásért?
Orbán és Fürjes negligáló oktatáspolitikája csődbe torkollott - mit hozhat Hajnal Miklós és Márki-Zay programja?
A sztrájk során bebizonyosodott, hogy Orbán és Fürjes magasról tesz a hegyvidéki gyermekekre, szülőkre és pedagógusokra egyaránt. Szerintük ha nincs pénzed magánra, a gyereked jövője annyit is ér - legalábbis nekik biztosan. Most megmutatjuk, mit kínál ehelyett az Egységben Magyarországért oktatási programja!
A Márki-Zay kabinet egészségügyi programja a megoldás a hegyvidékiek gondjaira
A Márki-Zay kormánynak és a minket képviselni készülő Hajnal Miklósnak kiemelten fontos, hogy az egészségügy jelenlegi áldatlan állapota jobbra forduljon. Mutatjuk, hogyan terveznek javítani a helyzeten!
Attól ez még nem demokrácia, hogy van Völner-ügy: Rogán-ügy, Mészáros-ügy, Kubatov-ügy miért nincs?
Hajnal Miklós az ATV-ben fejtette ki: attól még semmi sincs rendben, hogy Völner ellen elindult egy végtelen hosszú folyamat, aminek ki tudja, mi lesz a vége. Európa-bajnokok vagyunk korrupcióban - Rogán, Kubatov és a Tiborcz-Mészáros duó miért nincs még vád alatt?