Közérdekű adatigényléssel fordult a kormányhoz Ujhelyi István szocialista EP-képviselő, hogy a Debrecenben épülő Nemzeti Oltóanyaggyár gazdasági és működési részleteiről megnyugtató információkat kapjon.
Ujhelyi István szerint egyelőre csak a kormány szűkszavú tájékoztatóiból tudható néhány részlet a debreceni oltóanyaggyár építésének és leendő működésének körülményeiről, ami azonban nem elégséges. Az MSZP politikusa szerint az egészségipar fejlesztése kiemelten fontos – erre a pandémia egyértelműen megtanította a saját eszközgyártó kapacitással alig rendelkező európai országokat -, így a debreceni beruházás is alapvetően támogatható, amennyiben minden részlet világosan és átláthatóan megismerhető.
A szocialista politikus sajtótájékoztatóján emlékeztetett, hogy a debreceni gyárra 55 milliárd forint közpénzt szán a kormányzat, ennek felhasználásáról azonban egyelőre semmit sem tudni – Ujhelyi ezért küldött közérdekű adatigénylést az illetékes minisztériumoknak.
Ebben többek között arra vár választ az MSZP európai politikusa, hogy:
- pontosan milyen állami- vagy esetleg külső (üzleti vagy uniós) társfinanszírozással épül meg majd a gyár,
- tudni akarja azt is, hogy milyen intézményi kontroll mellett fog működni,
- Ujhelyi meg akarja ismerni azokat a stratégiai megállapodásokat is, amelyek megkötéséről a kormányzati szereplők számoltak be a Nemzeti Oltóanyaggyárban előállítani tervezett kínai Sinopharm és az orosz SzputnyikV vakcinákkal kapcsolatban
- Az MSZP EP-képviselője arra is választ vár, hogy az uniós engedéllyel egyelőre nem rendelkező oltóanyagok mellett tervezi-e a kormány „nyugati” vakcinák, például a magyar érintettségű Pfizer technológiájának átvételét is vagy sem.
A sajtótájékoztatón Ujhelyi elmondta: arról is tájékoztatást kért a kormánytól, hogy továbbra is részesedni kívánnak-e egy izraeli területen, tehát az Európai Unión kívül felépítendő, hasonló vakcinagyárban, ahogyan erről korábban Orbán Viktor kormányfő érintőlegesen beszélt már egyik rádióinterjújában.
Az MSZP EP-képviselője hozzátette, hogy az Európai Egészségügyi Unió kezdeményezőjeként fontosan tartja az egészségipar hátterének megteremtését és megerősítését, erre az Unióban a következő időszakban jelentős források fognak rendelkezésre állni.
Ujhelyi szerint hasznos lenne, ha a Nemzeti Oltóanyaggyár az EU egyik sikeres és megfelelően kontrollált projektjeként működne, ez lenne ugyanis garancia az esetleges európai támogatásra és a biztonságos, korrupciómentes működésre.
Támogasd az ezalényeg.hu szerkesztőségét, hogy ne hallgattassanak el minket!