Úgy vélik Várhelyi Olivér bővítésért felelős biztosként igyekszik háttérbe szorítani a demokratikus értékek és a jogállamiság tiszteletben tartására vonatkozó tagfelvételi követelményeket, amikor a csatlakozó országok teljesítményét értékeli - magyarul azon dolgozik, hogy az új tagállamok az orbáni Magyarországhoz hasonlóan kevésbé legyenek jogállamok, aláásva ezzel az unió egységét.
Független vizsgálatot tartanak szükségesnek Várhelyi Olivér hivatali tevékenységéről az Európai Parlament képviselői egy várhatóan szerdán szavazásra kerülő jelentésben - írta meg a Népszava.
Az EP külügyi bizottságában már zöld utat kapott szöveg megfogalmazása szerint
a szomszédságpolitikáért és a bővítésért felelős biztos szándékosan törekszik arra, hogy megkerülje és csorbítsa az EU-hoz csatlakozó országok demokratikus és jogállamisági reformjainak központi jelentőségét. Ezért a képviselő-testület sürgeti az EB-t, hogy kezdeményezzen független és pártatlan vizsgálatot annak megállapítására, hogy a (…) biztos által tanúsított magatartás és az általa támogatott politikák nem sértik-e a Bizottság tagjaira vonatkozó magatartási kódexet és a biztos Szerződésekből eredő kötelezettségeit.
Sok újságcikk készült és sok pletyka kering ugyanis arról, hogy Várhelyi igyekszik háttérbe szorítani a demokratikus értékek és a jogállamiság tiszteletben tartására vonatkozó tagfelvételi követelményeket, amikor a csatlakozó országok teljesítményét értékeli.
Ügyel rá, hogy nyilvánosan mindenütt azt mondja, amit várnak tőle. De a gyakorlatban, egyes megnyilvánulásai rendkívül aggasztóak
– utalt az indítványt megfogalmazó Thijs Reuten holland szociáldemokrata EP-képviselő arra, hogy amikor Várhelyi Olivér a Nyugat-Balkán autoriter vezetőivel találkozik, nem utasítja vissza határozottan szeparatista, nacionalista retorikájukat.
Nem ez az első eset, hogy az EP bírálja a magyar biztost: egy tavaly nyári, Szerbiáról szóló jelentésében a képviselő-testület már “aggodalmát fejezte ki azon nyilvános állítások miatt”, amelyek szerint Várhelyi a csatlakozásra váró országokban nem tulajdonít kellő jelentőséget a jogállamisággal kapcsolatos egyes kérdéseknek.
Várhelyi ezzel a magatartásával egyértelműen Orbán kottájából játszik: az uniót gyengítené azzal, ha az újabb tagok NERMagyarországhoz hasonlóan állnának hozzá a jogállamisághoz.
Titkos hangfelvételt akart készíteni egy fideszes EP-képviselő munkatársa a tanár-diák delegáció brüsszeli tanácskozásáról
A Pegasus-botrány óta tudjuk, hogy a Fidesz szereti megfigyelni és lehallgatni a vele szemben kritikus közéleti szereplőket és civil embereket, de a mostani próbálkozásuk tényleg túlment minden határon - írta leleplező bejegyzésében Ujhelyi István.
Az év lebukása Brüsszelben - Orbánék még annál is aljasabbak, mint hinnénk
A felcsúti miniszterelnök brüsszeli zsoldosa, Hidvéghi Balázs meg akarta akadályozni, hogy a magyar emberek, vállalkozások és önkormányzatok uniós pénzhez jussanak. Erről a DK uniós képviselője, Rónai Sándor számolt be.
Teljes körű ellenőrzés alá vonták Magyarországot Orbánék bűnei miatt
A jogállamiságot és demokráciát érintő, régóta fennálló problémák miatt az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) arról határozott, hogy teljes körű ellenőrzési eljárás alá vonja Magyarországot - tájékoztatott a 46 tagot számláló Európa Tanács parlamenti testülete szerdán Strasbourgban.