A Fidesz nem csak hogy a polgármesteri széket nem nyerte el, de szégyenszemre csak kompenzációs listán tudott bejutni az újraválasztott testületbe, mivel egy egyéni képviselői helyet se sikerült megszerezniük.
Akkora győzelmet aratott az ellenzék a jászberényi időközi választáson, hogy azt - szokásától eltérően - még az MTI se merte elhallgatni.
Budai Lóránt (Közösen Jászberényért Egyesület), korábbi polgármester nyerte a polgármester-választást és a tíz egyéni választókerületi képviselői helyet is az Egyesület színeiben induló ellenzéki szövetség tíz jelöltje tölti be. A Fidesz szégyenszemre csak kompenzációs listán tudott bejutni az újraválasztott testületbe, mivel egy egyéni képviselői helyet se sikerült megszerezniük.
A Választási Bizottság, amelyet még a korábbi fideszes városi önkormányzat nevezett ki, 2023. január 15-ére írta ki a polgármester- és képviselő-testületi választást. A példátlanul korai választási időpont (mindössze hat hetet hagytak a kampányra, benne a karácsonyi ünnepekkel és az újévvel) oka valószínűleg az volt, hogy a Fidesz nem akarta megvárni az életkörülmények további romlását.
A kihívás nagy volt, hiszen a Fidesz a helyi kórház orvosigazgatónőjét indította polgármesterjelöltnek, függetlenként. A Mi Hazánknak is volt jelöltje, egy ügyvéd, ráadásul akadt "független" polgármesterjelölt is.
A Nemzeti Választási Iroda honlapján szereplő információk szerint Budai Lórántra 8267-en, a függetlenként a Fidesz-KDNP támogatásával induló Besenyi Orsolyára pedig 3671-en szavaztak. A független Nagy Tímea 185, László Péter, a Mi Hazánk Mozgalom jelöltje 172 voksot kapott.
A Jobbik, a Kossuth Kör, a Momentum és az MSZP összefogása bebizonyította, hogy a mai választási rendszerben kizárólag akkor van esély a sikerre, ha együttműködnek a demokratikus ellenzéki pártok.
- írta az eredményt értékelő közleményében az MSZP. Szerintük világossá vált az is, hogy az önkormányzati választásokon az a helyes, ha helyben és nem a pártközpontokban döntenek a jelöltekről. Akár úgy, mint Jászberényben, hogy megállapodtak, akár úgy, hogy megállapodás híján helyi előválasztáson választják ki a legalkalmasabb jelöltet. Bárhogy döntsenek is az országos pártközpontokban, csak annak van esélye ugyanis polgármesterré vagy képviselővé válni, aki abban a körzetben él, akit ismernek és elfogadnak.
A régi-új polgármester pártja, a Jobbik is reagált. Szerintük ez a győzelem bebizonyította azt, hogy a helyi közösségek a legsikeresebbek a pártpolitikamentes önkormányzati választással lehetnek. Így lehet meghaladni a Fidesz városokat, helyi közösségeket és családokat is megosztó, az embereket egymás ellen fordító politikáját. Mint írták:
Úgy tűnik, a büszke jászokat nem tudta megvezetni a Fidesz médiagépezete, és bár hatalmas volt az ellenszél, de győzni tudott Dávid Góliát ellen.
Jászberényben azért kellett időközi választást kiírni, mert a város képviselő-testülete tavaly október 17-én úgy döntött, hogy feloszlatja magát.
Folyamatosan megcsúfolja a közszolgálatiságot az MTI
A közös pénzünkből fenntartott közmédiának törvényileg előírt módon pártatlannak kéne lennie, mégis, most már hónapok óta tartó trend, hogy nem hajlandó az időközi választások ellenzéki győzelmeiről beszámolni.
Lebukott az Origo: Már kitették az újpesti Fidesz-győzelemről szóló cikket, amikor kiderült, hogy az ellenzék nyerte a választást
Előre ittak a medve bőrére. De a propagandamédia többi része is hozta a formáját: a közpénzből fenntartott MTI - most már szokás szerint - nem számolt be az ellenzéki győzelemről.
Fölényes ellenzéki győzelem született Isaszegen, de az MTI-nél ez nem számít hírnek
Miközben a többi vasárnapi időközi választás eredményéről beszámoltak. Az ellenzéki összefogás jelöltje, Balajti Zsolt 10%-ot vert a fideszes vetélytársára.