Aktív politikusok részvétele a kuratóriumokban nem foszthatja meg a diákokat és dolgozókat az Erasmus adta lehetőségektől!
A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete is úgy gondolja, hogy ki kell rúgni a fideszes politikus egyetemi kurátorokat.
Közleményük szerint az alapítványokba kiszervezett egyetemek részvételének felfüggesztése az Erasmus+ és Horizont Európa pályázatokban súlyos károkat okozhat hallgatónak, oktatónak, kutatónak, a magyar tudományos életnek, az egész országnak. Mint írják, a kormánynak és a törvényhozásnak késlekedés nélkül el kell fogadnia az Európai Únió által megfogalmazott szempontokat: a közpénzek védelmének szükségességét és a tudományos élet szabadságának biztosítását, mert ezek az értékek a mi értékeink és hazánk boldogulásának tényezői is.
Az FDSZ elvárja, hogy a kormányzat és a törvényhozás a legrövidebb időn belül találjon az EU-nak is elfogadható megoldást.
Szükségesnek tartják:
- az aktív politikusok távozását az alapítványokból
- az egyetemeket fenntartó alapítványok működésének átláthatóvá és elszámoltathatóvá tételét
- a kuratóriumok és felügyelőbizottságok tagjainak határozott időre történő megbízását és az egyetemek bevonását a személyek kiválasztásába
- a fenntartó alapítványok és az egyetemek közötti hatáskörmegosztás törvényi újraszabályozását; a szervezeti, működési szabályzatokat az egyetemek szenátusai fogadják el és kizárólagos joguk legyen a rektorválasztás!
Az FDSZ kéri a hallgatói, egyetemi és tudományos érdekképviseleti szervezeteket, mindannyian nyilvánosan szálljunk síkra a gyors megoldásáért.
Minden késedelem jóvátehetetlen károkat okozhat a magyar felsőoktatásnak, az egész országnak!
Erasmus-ügy: A kormány már hónapok óta tudott az Európai Bizottság fenntartásairól, de nem lépett semmit
Orbánéknak fontosabb volt a fideszcsicska egyetemi alapítványok megmaradása kifizetőhelyként, mint hogy a magyar diákok európai szintű oktatásban részesüljenek.
Az egyetemi alapítványok fideszes politikus tagjainak lemondását követeli az ellenzék az Erasmus-botrány miatt
Elfogadhatatlan, hogy a magyar diákok a korrupt magyar kormány miatt ne tudjanak külföldi tanulmányi tapasztalatokat szerezni, világot látni, értékes szakmai tapasztalatokra szert tenni.
Van élet az Erasmuson kívül: így tanulhatsz külföldön!
Az alapítványi egyetemek hallgatói nemigen fogják megbocsátani a kormánynak, ha elesnek a csereprogramban való részvételtől. Mi van, ha tényleg bukjuk az Erasmust? Van más lehetőség külföldön tanulni? Mutatjuk!