A jövő évi költségvetés már ebben a pillanatban is életképtelen, már a benyújtása is problémás, és persze —\_(?)_/—
Ezek az ellenzéki pártok reakciói.
Elfogadta az Országgyűlés pénteken a Magyarország 2024-es központi költségvetéséről szóló törvényt, amelyet Varga Mihály pénzügyminiszter korábban védelmi költségvetésnek nevezett. A parlament 121 igen és 44 nem szavazattal hagyta jóvá a jogszabályt.
Varga Mihály a törvény általános vitájában azt mondta, a 2024-es költségvetés védelmi költségvetés, mert háborús időkben olyan büdzsére van szüksége Magyarországnak, amely garantálja a biztonságát, megvédi a családokat, a nyugdíjakat, a munkahelyeket és a rezsicsökkentést. Ezért a jövő évi költségvetés fókuszában a rezsivédelem és a honvédelem megerősítése áll - tette hozzá.
A kormány azzal számol, hogy jövőre a gazdasági növekedés négy százalék, az infláció hat százalék, a GDP-arányos hiánycél pedig 2,9 százalék lesz, szóval teljesen komolyanvehetetlen számokkal dobáloznak.
A jövő évi költségvetés már ebben a pillanatban is életképtelen - jelentette ki pénteki, a 2024-es büdzsé elfogadása után tartott online sajtótájékoztatóján a Demokratikus Koalíció alelnöke. Varju László úgy fogalmazott: a jövő évi tervekből ebben a formában semmi sem fog teljesülni, "ezt bizonyítja az a kormányhatározat is, amely újabb megszorításokat helyezett kilátásba".
A politikus pártja nevében választ kért a kabinettől arra, hogy "mekkora megszorítás vár" a családokra a költségvetésben szereplőkön és az "áremeléseket okozó orbáni infláción" túl. A kormány csökkenteni vagy megszüntetni akarja a családi pótlékot, a családi adókedvezményt, az anyasági támogatásokat és a nagycsaládosok kedvezményeit? - sorolta kérdéseit a képviselő.
A jelenlegi gazdasági helyzetért nem az embereknek, hanem a kabinetnek kellene vállalnia a felelősséget
- mondta Varju László.
A Momentum a keretszámokhoz mérhető komolysággal egy emojival reagált arra, hogy kormánypárti szavazatokkal elfogadták a 2024-es kamuköltségvetést a Parlamentben:
—\_(?)_/—
Mondvacsinált számok és alaptalan optimizmus, ez a Fidesz kamuköltségvetése. De majd ezt is módosítják 90-szer, mint az ideit. Ez olyan, mintha zsírkrétarajz alapján építenénk házat.
- áll az ellenzéki párt közleményében.
Az MSZP szerint a 2024-es költségvetésnek már a benyújtása is meglehetősen problémás, hiszen egy költségvetés tervezésének a folyamatát valamikor ősszel célszerű megkezdeni, ugyanis ekkor kezdenek körvonalazódni azok a számadatok, amelyek a pontos tervezhetőséghez elengedhetetlenek. A megtárgyalt tervezetet pedig célszerű valamikor év vége felé elfogadni. Az elfogadott dokumentum jelen formájában fiktív, hiszen számtalan olyan adat még nem ismert a jövő évre vonatkozóan, amelyek alapjaiban változtathatják majd meg a költségvetés fő számait.
Ráadásul három nappal azután fogadja el az Országgyűlés a költségvetést, hogy kiderült, az idei költségvetés sem tartható, hiszen igen jelentős költségvetési átcsoportosításokra kényszerül a kormány. Nemrég jelent meg a Magyar Közlönyben, hogy a 2023. évben az egészségügyre, valamint a családtámogatásra és a lakhatásra fordított kiadásokat és a kapcsolódó adókedvezményeket felül kell vizsgálni, mivel hatalmas lyuk tátong az idei költségvetésben.
A Párbeszéd már előre bejelentette, hogy nemmel szavaz a jövő évi költségvetési javaslatra. Szabó Rebeka azzal indokolta döntésüket, hogy az indítvány megszorításokat jelent az egyébként is nehéz helyzetben élő emberek számára. Hozzátette, hogy a javaslat semmit nem tartalmaz abból a "zöld átállásból", amire ahhoz lenne szükség, hogy az ország meg tudjon küzdeni a klímaválság és a természeti területek csökkenése okozta kihívásokkal.
Tordai Bence emlékeztetett, hogy képviselőcsoportjuk korábban kidolgozta az "igazságos zöld átállás költségvetési csomagját". A fenntarthatóságba a környezeti ügyek mellett a társadalmi igazságosság és a szolidaritás is beletartozik - hangsúlyozta.
A Párbeszéd ezért azt szeretné, hogy a "szupergazdagok", az óriáscégek és a szennyezők fizessenek, a nehezen élők és az önkormányzatok pedig kapjanak plusz támogatásokat - ismertette a részleteket. Hozzátette, meg kell előzni a bolygó tönkretételét, mert különben romlanak a jövő nemzedékek életfeltételei.
DK: a jövő évi büdzsé már most megbukott, megszorítások jönnek
Orbán Viktor kormányhatározatban ismerte be, hogy az orbáni infláció áremelései után jövőre minden eddiginél keményebb megszorításokkal fog lesújtani a magyar családokra.
Vajda Zoltán: Ez nem költségvetés, hanem egy tákolmány!
Minden magyar emberre évente körülbelül 150 ezer forintnyi többletteher jut az Orbán-kockázat miatt. Valójában maga a kormány az akadálya annak, hogy az uniós források megérkezzenek a magyar gazdaságba, hiszen az unió többek között azt kérte tőlünk, hogy vezessék ki a különadókat, és ne nyáron fogadják el a jövő évi költségvetést. - jelentette ki a Költségvetési Bizottság MSZP-s elnöke.
Bedő Dávid: a benyújtott költségvetés komolytalan fércmunka kamu számokkal
Az egész csak laikusok ámítására jó, és majd úgyis rendeleti úton fogják módosítgatni.
Karácsony Gergely: a kormány jövő évi költségvetési terve fokozná Budapest kivéreztetését
Budapesttől a kormány annyi pénzt akar elvenni, amiből 82 napig működik a város. El akarnak venni az életünkből közel három hónapot. Ha hagyjuk. De nem fogjuk hagyni, mert ez a Budapest-ellenes politika nemcsak igazságtalan, hanem törvénytelen is - olvasható a főpolgármester posztjában.