A szakértő szerint a legkevésbé védekezőképes kisvállalkozók esélyeit rontja a szigorítás, vállalkozások szűnhetnek meg, sokaknak csökkenhet a jövedelme.
A világ legtöbb országában gazdaságélénkítő programok indultak a vírushelyzet okozta válság miatt. Mindenhol legfőképp a kisvállalkozókat támogatják.
A mi vámpírkormányunk ezzel szemben pont most találta ki, hogy büntetőadóval sújtja őket.
Pedig enélkül is nagy a gond. A gazdaság tavaszi befagyása miatt több, mint 42 ezer KATA-s vállalkozó szüneteltette a tevékenységét, és júliusig csak a harmaduk tudta újraindítani.
A büntetőadó nem oldja meg a rejtett foglalkoztatást, és a kisvállalkozóknak jelent többletterhet
- mondta a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, Perlusz László a növekedés.hu-nak.
A 3 millió forintos éves keret havi 250 ezer forintnak felel meg - miközben az átlagbér közel 400 ezer forint. Ez rengeteg jelenlegi katás számára irreálisan alacsony. Ilyenek a több, nagyobb fix (éves megbízású) megrendelővel dolgozó vállalkozók (például a takarítók, kisipari javítási szolgáltatók, könyvelők és könyvvizsgálók, agrárvállalkozók, mérnökök és még ki tudja, hány szakma képviselői).
A VOSZ azt a kérdést tette fel, hogy
miért kell extra terhekkel büntetni azokat a korrekt módon tevékenykedő kisvállalkozókat, amelyeknek van néhány nagyobb megrendelőjük azokkal szemben, akik kizárólag sok apró megrendelést, munkát vállalnak el?
A terhek ilyen mértékű növekedése miatt újabb „kiskapuk” keresése és más „kreatív” megoldások irányába fejlődik majd tovább a rendszer, fantom-vállalkozások és színlelt ügyletek jöhetnek létre, ismét növekedhet a szürke- és feketegazdaság aránya is.
Mindezek miatt a VOSZ egy 5 pontos megoldási javaslattal állt elő, amelynek részei:
- Az élőmunkaterhek radikális csökkentése, hogy ne legyen érdemes trükközni.
- A NAV ne a kisvállalkozókat szívassa, hanem azon nagyvállalkozókat ellenőrizze szigorúbban, akik tömegesen alkalmazzák a KATA-s vállalkozókat. Végül is a rejtett foglalkoztatás elsősorban az ő érdekük.
- Lehet többsávos adó a KATA, de 12 millió forint feletti bevételi sávokra ne 40%-os büntetőadó legyen, hanem a az 50 ezres összegnél egy kissé magasabb, de még mindig „versenyképes” átalányadó.
- Ha semmiképpen nem lehet eltekinteni a szigorítás jelenlegi irányától , akkor az értékhatárt emeljük fel legalább pl. havi 500 ezer forint összegre, amely már közelebb áll a realitásokhoz.
- Ha elkerülhetetlen, akkor a KATA jelenlegi drasztikus módosítása ne 2021-től, hanem 2022-től történjen meg: ezzel haladékot kapna több-százezer kisvállalkozó a „felkészülésre” és nem akadályozná a talpra állást a COVID-19 után.
A KATA nagyban hozzájárult a szürke- és feketegazdaság visszaszorulásához.Meggyőződésünk, hogy a KATA-t – a lényegét jelentő alacsony adminisztrációs terhet és adózásra ösztönző, vállalható mértékét – feltétlenül meg kell védeni, fenn kell tartani és tovább kell bővíteni
- jelentette ki a VOSZ főtitkára.