Mérsékeltnek írta le a magyarországi járványhelyzetet Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora egy külföldi diákoknak tartott videokonferencián. Az előadás - amiben eddig nem publikált adatokat is bemutatott – nem nyilvános formában került fel a Youtube-ra - írja a 444.hu
Merkely elsőként a kormány és az egyetem intézkedéseit foglalta össze, majd az igazolt fertőzöttek számáról beszélt.
A két hét alatt regisztrált első 50 eset után azokon a napokon, amikor száznál több fertőzöttet azonosítottak, legalább felerészben intézményi terjedés állt a háttérben.
Merkely a fertőzöttek életkori megoszlásáról is osztott meg információkat, amiket alapvetően nem tesznek közzé a koronavírus hivatalos honlapján.
Mivel elsősorban az idősotthonokban és kórházakban tesztelnek, így a többség az idősebb korosztályból kerül ki.
A következő dián már az április 22-ig lélegeztetőgépre szorult 96 beteg adatait mutatta meg, amely alapján 37-en elhaláloztak, 11 embert levettek a lélegeztetőgépről, átlagéletkoruk közel 70 év, közel 68 százalékban férfiak, az elhunytak átlagéletkora 75 év, majdnem 60 százalékban férfiak, átlagosan 10 napot töltöttek lélegeztetőgépen.
A rektor úgy véli, hogy minimálisnak számít az egymillió főre vetített, koronavírus által okozott magyarországi halálozások száma, sőt, még akkor is kedvezőnek tűnik a hazai helyzet, amikor az előző évek azonos időszakához hasonlítjuk az idei országos halálozási statisztikákat.
"Beszélt arról a 26 850 PCR-tesztről, amiket négy egyetemen (Semmelweis Egyetem, Debreceni Egyetem, Szegedi Tudományegyetem, Pécsi Tudományegyetem) és egy magánlaborban végeztek március 11. és április 21 közt. A PCR-tesztek a vírus jelenlétét mutatják ki a szervezetben, vagyis azt tudhatjuk meg belőlük, hogy a tesztalany éppen fertőzött-e."
A március 30. és április 21. közt végzett csaknem 14 ezer antitest-teszt eredményéről is beszámolt, amelyek a négy egyetem által lettek elkészítve.
Ezek azt képesek megmutatni, hogy a tesztalany termelt-e antitesteket, tehát elkapta-e a fertőzést. A koronavírus-járvány esetében elsőként a IgM, majd az IgG antitesteket lehet kimutatni. Míg utóbbira a tesztek 2,7, előbbire 2,6 százaléka lett pozitív, azaz ilyen arányban találtak olyan személyeket, akik már átestek a fertőzésen.
Merkely azonban leszögezte, a pozitív eredményekre vonatkozó adatok nem tekinthetők teljesen pontosnak.