Az LMP arra szólítja fel a kormányt, hogy tudassa a településekkel, milyen támogatásra számíthatnak a jövőben az energiaszámláik kifizetéséhez, és ne tartsa bizonytalanságban a városokat, falvakat.
Hohn Krisztina, az ellenzéki párt népjóléti és családügyi szakszóvivője pénteki online sajtótájékoztatóján arra rámutatott: mivel a városok és falvak még nem kapták meg téli rezsiszámláikat, nem tudhatják, mire lesz elég az a "kis mankó", amelynek kifizetéséről nemrég döntött a kabinet.
A politikus szerint homályos, hogy a kormány mi alapján számította ki a tízezer főnél nagyobb városok rezsitámogatását, de az sem tudható, a továbbiakban milyen támogatást kapnak a települések az intézményeik fűtéséhez vagy a közvilágítás finanszírozásához.
Az LMP ezért hosszú távú garanciát vár a kormánytól, valamint azt, hogy segítse a települések intézményeit a zöld átállásban, abban, hogy az épületek korszerűsítésével csökkenthessék kiadásaikat.
Hohn Krisztina a szociális intézmények, az idősellátás számára is szükségesnek tart többletforrásokat, valamint azoknak, akik idős hozzátartozójukat ápolják otthonukban - mondta.
(MTI)
Gémesi György szerint politikai alapon kapják a rezsitámogatást a települések
Gémesi túl szembetűnőnek érzi, hiszen a teljes összeg 10 százalékát (3,2 milliárdot) Debrecen városa kapj, de Kaposvár is 800 millióra számíthat, míg mások jóval kevesebbre. Hasonlóan nagy a szórás a budapesti kerületek esetében is: Csepel önkormányzata 762 millió forintra jogosult, míg a 3. és a legnépesebb 11. kerület egy fillért sem kap.
Több falu is küzd az energiaárak miatt: nincs pénz a fűtésszámlára, vagy önerő az ingyen tűzifa igényléséhez
A tűzifaigény benyújtásához önerő kellene, de nincs, mert a tavalyi kétszeresére emelkedett a szükséges önkormányzati hozzájárulás összege. A csongrádi Bakson az idén ezért nem is igényelték az ingyen tűzifát, Kübekházán viszont inkább az augusztusi 180 ezer forintos gázszámlát nem fizették be, emiatt már meg is jött a bírságoló határozat az MVM-től - írja a hvg.hu.
Nyílt levélben szólítja fel több nem kormánypárti vezetésű település vezetője Orbán Viktort a nemzeti energiacsúcs összehívására
A magyar települések veszélybe kerültek, és az önkormányzatok által biztosított közszolgáltatások megmaradásának biztosításához elkerülhetetlen a kormány azonnali cselekvése. Az energiaválság és az elszabadult árak miatt kialakult megélhetési válság eddig nem tapasztalt szociális krízissel fenyeget, mert miközben a falvak és városok a működőképességük fenntartásáért küzdenek, egyre többen kérnek szociális támogatást az önkormányzatoktól.