A magyar társadalom 90%-a nincs felkészülve a válságra. Az emberek hónapról hónapra éltek, és most a járvány miatt sokan munkahely és bevétel nélkül maradtak. A kormány intézkedései pedig nem segítenek.
Karagich István, a Blochamp privátbanki tanácsadócég ügyvezetője az általuk készített, a koronavírus-járvány okozta válság munkaerő-piaci hatásait mutató elemzésről beszélt a Forbes magazinnak.
A magyarok 90%-ának nincs akkora tartaléka, hogy át tudja vészelni a járvány után várható hosszú válságot.
A statisztikába beleszámolták a Mészáros Lőrinchez hasonló szupergazdagokat, így a felső 10%-ban is vannak olyanok, akik nem bírnák fél évig.
A kormány egyelőre nem beszélt jövedelempótló intézkedésekről. Az eddig bejelentett adókedvezmények és a hiteltörlesztés ideiglenes szüneteltetése nem segítik azokat, akik elvesztették állásukat és teljesen bevétel nélkül maradtak.
Az Orbán-kormány az Európai Unióban egyedüliként nem tervez segélyt adni azoknak, akik a járvány miatt vesztik el munkájukat.
Az összes többi környező országban jelentős támogatásban részesülnek a járvány miatt állásukat vesztők. Még a Magyarországnál rosszabb gazdasági helyzetben lévő Bulgáriában is. Románia és Szlovákia pedig Európa élvonalában van.
- Csehország 80%
- Szlovákia 80%
- Románia 75%
- Bulgária 60%
- Németország 60%
- Lengyelországban 40%
- Magyarország 0%
Magyarországon ez az érték 0%, azaz a kormány semmit sem ad a bajba jutottaknak.
Ráadásul a válságkezelés ennél sokkal tovább fog tartani. Sok ágazatot, mint például a turizmus és a vendéglátás pedig hosszú távon sújt a járvány hatása. Így az ott dolgozók szakmájukban semmiképp sem jutnának álláshoz, akármennyire is szeretnék.
Ha Orbánék nem lépnek érdemben, és az út szélén hagyják a most hirtelen munka nélkül maradt tömegeket, akkor éhséglázadások várhatók. A kormány viszont annyira szűk látókörű, hogy még a saját hatalmi érdekeit sem látja.