Az ország különböző pontjain fekvő kórházakban dolgozó ápolók, orvosok és szakemberek szerint jelenleg úgy tűnik, hogy csak romlani fog a helyzet a folyamatos elvándorlás okozta munkaerőhiány miatt.
A koronavírus-járvány legrosszabb napjaiban sokszor szóba került, mikor omolhat össze az elképesztő terhelés alatt álló egészségügy, a kórházak, vagy csak egyes osztályaik. Akkor ez nem következett be, de a szakdolgozókra és orvosokra nehezedő brutális nyomás most fejti ki utólag a hatását, és ha nem is a teljes egészségügyi rendszer, de egyes elemei összeroppanni látszanak - írja a hvg.hu.
Az ország különböző pontjain fekvő kórházakban dolgozó ápolók, orvosok és a lap által megkérdezett szakemberek szerint jelenleg úgy tűnik, hogy csak romlani fog a helyzet a folyamatos elvándorlás okozta munkaerőhiány miatt.
Ráadásul már nem is feltétlenül külföldi munka a cél, hiszen csábítóan nyugodtabb körülmények várják a magánellátásba menekülő egészségügyi szakembereket is.
A betegek pedig már most is a bőrükön érzik, hogy megszűnt az ellátás a környékükön, ezért sokkal többet kell utazniuk érte, vagy sokkal későbbre kapnak csak időpontot.
Magyarországon 2022-ben már az is veszélybe sodorhat egy kórházat, ha túl jól végzik az ott dolgozók a munkájukat, és túl jó híre lesz egy osztálynak - hiszen így többen akarnak oda bejutni, szakemberből viszont egyre kevesebb van.
A Tűzoltó utcai II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikán a közelmúltban nyolc nővér is felmondott. Egy dolgozó szakorvos szerint ez egy ördögi kör. Ha elmegy valaki, akkor az itt maradó nővérekre eső terhelés megnő, emiatt még jobban kikészülnek, és hamarosan ők is elmennek.
Ez már az ellátás minőségének a rovására megy. Ha egy nővér négy helyett akár 5-6-7-8 beteget is el kell, hogy lásson, akkor hibák lesznek. A betegekkel zajló kommunikáció már most megszenvedi ezt, hiszen mindenki fáradt, túlhajszolt és ideges. Az intézmény pedig patthelyzetben van: vagy az újabb beteg gyerekekre mond nemet, vagy a nővérek állapotára
– jelentette ki a szakorvos, aki szerint a szakdolgozók esetében elmaradt érezhető béremelés csak az egyik oka az erős fluktuációnak.
Nagyon stresszes munkát végeznek, aminek nincs presztízse, és életpályamodell sincs előttük, nincs hová tovább lépniük, ezért inkább keresnek valami sokkal nyugodtabb, sokkal jobban fizető munkát.
- tette hozzá a lapnak név nélkül nyilatkozó orvos.
Szijjártó László, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Győr-Moson-Sopron megyei elnöke a felelősöket is megnevezte:
Válságmenedzselés zajlik valódi reformok helyett, közben az egyébként is jelentős erőforráshiány egyre nő, többek között a Covid-időszak kezelése, a hierarchikus, lélekölő magyar egészségügyi rendszer miatt is. Az sem segített helyreállítani a bizalmat, hogy külön minisztérium létrehozása helyett bezsuppolták az egészségügyet a belügyminiszter alá. Európa középmezőnyéből sereghajtók lettünk. Két-három generáció hiányzik, az orvosvezetői réteg elöregedett, nem képesek emelkedő pályára állítani a szakmát. A helyzet tragikus tragikus és egyre rosszabb lesz
– jelentette ki a szakember.
A magyar egészségügy a covid alatt a szakadék szélére került. És most lépett egyet előre.
Egész éjszaka tartott az egészségügy pintéri átalakításának vitája a parlamentben az ellenzék obstrukciója miatt
17 órán át tartották életben a vitát a Momentum, a DK, az MSZP és a Párbeszéd képviselői, mert elfogadhatlannak tartják a beteg-, orvos- és szakdolgozó-ellenes, aljas módosításokat.
A statisztikákban hazudna a kormány, hogy kisebbnek tűnjenek a várólisták
Ugyanazt játszanák el, mint a regisztrált munkanélküliekkel, vagy a koronavírus kapcsán a lélegeztetőgépen lévők számával.
A Magyar Orvosi Kamara számára elfogadhatatlan az egészségügy pintéri átalakításának terve
A tervezetben amellett, hogy rendeznék a kórházak adósságát és emelnék a szakdolgozók béreit, olyan, már véleményesebb dolgok is szerepelnek, mint hogy államosítanák a szakrendelőket és a háziorvosi ellátást, tipikus pintéri megoldásként a kórházi dolgozókat átvezérelhetnék más telephelyre is, és még a látogatási rendet is átszabnák, valamint megszűnne a szabad orvosválasztás.