Miniszterei visszahívásával a kormány beismerte, hogy az adófizetői pénzből kéretlenül létrehozott egyetemi vagyonkezelő alapítványok kizárólag a közvagyon kilopását, egyben az a fölötti közvetlen politikai ellenőrzést szolgálták.
Az MSZP, a Párbeszéd és a DK szerint is szükséges volt a miniszterek visszahívása az alapítványi kuratóriumokból, azonban tovább kell szigorítani az összeférhetetlenségi szabályokat - derül ki az ellenzéki pártoknak a csütörtöki Kormányinfón elhangzottakat kommentáló, MTI-hez eljuttatott közleményeiből.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön bejelentette, hogy nagy nehezen rászánták magukat a kormánytagok, hogy lemondjanak a jólfizető egyetemi kuratóriumi tagságukról. Az érintett miniszterek február 15-től nem folytatják tevékenységüket az egyetemi vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban, és jelezte, azt várják, hogy minden kormányzati tisztviselő járjon el így.
Az MSZP képviseletében Hiller István országgyűlési képviselő ezzel kapcsolatban azt írta, a felsőoktatási intézmények kuratóriumaiba kinevezett politikusok visszahívása szükséges és nélkülözhetetlen volt az Európai Unióval folytatott tárgyalások sikeréhez. Hozzátette: az MSZP nem támogatta és most sem támogatja a korábban állami fenntartású egyetemek átszervezését alapítványi formába, azt politikai akciónak tartja, "a hatalom részéről a szellemi-intellektuális tér elfoglalására tett kísérletnek". Jelezte: az átszervezésében nem látják a felsőoktatás színvonalának emelését, és ez különösen igaz a vidéki - pécsi, szegedi és debreceni - tudományegyetemekre.
A Párbeszéd közleményében azt írta,
miniszterei visszahívásával a kormány beismerte, hogy az adófizetői pénzből kéretlenül létrehozott egyetemi vagyonkezelő alapítványok kizárólag a közvagyon kilopását, egyben az a fölötti közvetlen politikai ellenőrzést szolgálták.
Mint írták, helyes, ha a kuratóriumokban nem lesznek pozíciókba bebetonozott miniszterek, egyúttal azt követelték, hogy a kormány fogadja el országgyűlési képviselője, Mellár Tamás összeférhetetlenségi szabályokat is szigorító törvényjavaslatát, és állítsa helyre az egyetemek teljes autonómiáját, független, transzparens működését.
Gulyás Gergely energiapolitikát érintő közlésére a Párbeszéd azt írta, a bejelentett energetikai tervek elengedhetetlenül szükségesek, különösen azért, mert az elmúlt 13 évben a kormány "nem gondolt semmit a zöldpolitikáról, nem tett semmit a fenntarthatósági átállás érdekében, ehelyett minden erejével erősítette az orosz fosszilis energiának való kitettségünket". A kormány erőltetett iparfejlesztési stratégiája pedig zöld és energetikai szempontból egyaránt tévút - értékeltek, megjegyezve: ha a kormány komolyan gondolja az energetikai átállást, akkor azonnal felül kell vizsgálnia a magyar energiafogyasztást harminc százalékkal megnövelő, súlyosan környezetromboló akkumulátorgyártási stratégiáját.
A DK nevében Barkóczi Balázs oktatási és kulturális árnyékminiszter azt írta, a kormány nem játszadozhat tovább a magyar diákok jövőjével, mert az Európai Unió által nyújtott Erasmus-ösztöndíjak újraindításához távol kell tartani az egyetemektől minden egyes fideszes politikust, köztisztviselőt és azok rokonait.
Hozzátette: a DK-s árnyékkormány szerint szigorítani kell az összeférhetetlenségi szabályokat az egyetemi alapítványok esetében, ezért a kormánynak el kellene fogadnia a parlament elé benyújtott törvénymódosítást, amely kizárná az egyetemi kuratóriumokból és a felügyelőbizottságokból az összes politikust, állami és önkormányzati vezetőt, illetve a politikához kötődő egyéb megbízottakat, ezek családtagjait, valamint a velük gazdasági érdekközösségben lévőket.
A Jobbik Magyarországért Mozgalom szerint hiába ülésezett három napig a kormány, továbbra sem tudtak megoldást találni a magyarok mindennapi problémáira.
Az üres lózungok puffogtatásán és a felelősség hárításán túl a luxuskormánynak ezúttal sem futotta többre: a Holdról is látszik, hogy az Orbán-kormánynak nincs válasza a saját maga által okozott megélhetési válságra, a gazdaság összeomlására, a bérek, a nyugdíjak elértéktelenedésére és az elszálló árakra
- írták. Közölték: a Jobbik adócsökkentéssel védené meg az elszabadult árak miatt nehéz helyzetbe jutott családokat, célzott segítséget nyújtana a legkisebb vállalkozásoknak, továbbá már megállapodott volna az európai közösséggel, és rendelkezésre állnának az Orbán-kormány korrupt rendszere miatt visszatartott pénzek, amelyek a tisztességes magyaroknak járnak, és amelyekkel érdemben meg lehetne védeni a gazdaságot.
Nagy nehezen rászánták magukat a kormánytagok, hogy lemondjanak a jólfizető egyetemi kuratóriumi tagságukról
Persze Gulyás Gergely nem bírta végig a Kormányinfót hazudozás nélkül most sem.
Az egyetemi alapítványok fideszes politikus tagjainak lemondását követeli az ellenzék az Erasmus-botrány miatt
Elfogadhatatlan, hogy a magyar diákok a korrupt magyar kormány miatt ne tudjanak külföldi tanulmányi tapasztalatokat szerezni, világot látni, értékes szakmai tapasztalatokra szert tenni.
Erasmus-ügy: A kormány már hónapok óta tudott az Európai Bizottság fenntartásairól, de nem lépett semmit
Orbánéknak fontosabb volt a fideszcsicska egyetemi alapítványok megmaradása kifizetőhelyként, mint hogy a magyar diákok európai szintű oktatásban részesüljenek.