Bedő Dávid, a Momentum országgyűlési képviselője és a helyi Momentum tüntetést szervezett Szegeden Palkovics László ellen az OMSZ-botrány miatt. Egy egyedi esernyőt is adtak a főmeteorológusokat Sztálinhoz méltó módon kirúgó miniszternek. Az esernyők mellett kérdésekkel is készültek, bár érdemi választ nem kaptak rájuk.
Bedő Dávid, a Momentum országgyűlési képviselője és a helyi Momentum tüntetést szervezett Szegeden Palkovics László ellen az OMSZ-botrány miatt. Egy egyedi esernyőt is adtak a főmeteorológusokat Sztálinhoz méltó módon kirúgó miniszternek, aki a Magyar Meteorológiai Társaság 38. vándorgyűlésére érkezett a Tisza parti városba.
Az esernyők mellett kérdésekkel is készültek, bár érdemi választ nem kaptak rájuk:
- Mikor derült ki, hogy a kirúgott Radics Kornélia OMSZ vezető helyett Palkovics jön a konferenciára?
- Hívták az eseményre a miniszter urat, vagy esetleg utasításra került be a programba?
- Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, Matolcsy György MNB elnök, vagy Navracsics Tibor uniós miniszter számíthat-e hasonló retorzióra a rekordinfláció, az uniós források hazahozatala, és a gazdasági recesszió kapcsán?
Az MTI tudosítása szerint a konferencián - ahova újságírókat nem engedtek be - a miniszter azt javasolta, hogy az OMSZ-t alakítsák át Országos Meteorológiai és Klímakutató Szolgálattá, növeljék munkatársai számát ésalakítsák át az intézményrendszerét. Ehhez - mondta - forrást, 2027-ig kétmilliárd forintot biztosítanak.
Kérdésre válaszolva hangsúlyozta, az OMSZ-t felügyelő miniszterként az új struktúrában nem kívánt együttműködni az augusztus 20-a után menesztett két vezetővel, de ez - mint fogalmazott - nem zár ki semmi mást.
Mintegy 40 perces előadásában Palkovics László kifejtette, készítettek és elfogadtak egy úgynevezett energiaátmenet-stratégiát, amely arról szól, hogyan térhet át Magyarország a fosszilis, gázalapú energiarendszerről a villamosenergia-alapú rendszerre. A fő probléma, hogy bár az ország beépített fotovoltaikus kapacitása már meghaladja a 6 gigawattot, és néhány éven belül megduplázódik, nincs megfelelő tárolókapacitás.
Megújuló energiatermelés esetén kulcsszerepe van az időjárás-előrejelzésnek, a "menetrendezés" 15 percenként történik, ilyen időközökben kell megadni, mekkora kapacitáson tud termelni a hálózat. "Ha nem találjuk el, hogy sütni fog-e a nap, az pénzbe kerül" - jelentette ki.
Az OMSZ-ről szólva kifejtette, a meglévő Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium feladat- és kutatáskörét kiegészítenék a hazai légköri kutatásokkal. Az új szervezetben - amelyet idővel szavai szerint független állami szervvé kellene alakítani - három elnökhelyettesi tisztség lenne: egyikük a meteorológiáért, másikuk a klímáért és levegő tisztaságáért, harmadikuk pedig a kutatásért felelne.
Palkovics László előadásában emlékeztetett: ahhoz a célhoz közelítve, hogy 2030-ig Magyarország az 1990-es bázishoz képest 40 százalékkal csökkentse a szén-dioxid-kibocsátását, "jól haladunk". 2020-ban már 34 százalékon állt az ország, de az 55 százalékért "tenni kell" - mondta. Nagy kihívásnak nevezte a teljes klímasemlegesség elérését 2050-re, ehhez megfogalmazása szerint "már nagyon nagy rendszerekhez kell hozzányúlni".
Kérdésre felelve a tárcavezető elmondta, nem meteorológus, nem ért a szakmához. Ha beszélnie kell a szerb és a román illetékes miniszterrel arról, hogyan férhetnek hozzá a magyar meteorológusok a külföldi mérésekhez, és hogy ott milyen sűrű a mérési hálózat, azt megteszi, csak ismernie kell a problémákat - tette hozzá.
Sztálinhoz méltó húzás volt Orbánéktól a főmeteorológusok kirúgása
Miután a kormányzati lakájmédia rászált az OMSZ-re amiatt, hogy nem esett az eső huszadikán este Pesten, és ezért - úgymond - feleslegesen maradt el a tűzijáték, hétfőn Palkovics miniszter kirúgta az OMSZ két vezetőjét. Ez a komcsi húzás nagy port vert fel, nem is maradtak el a reakciók.
MÚOSZ-állásfoglalás: Durván hamisított a köztelevízió
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége szerint a közmédia szerkesztői a hír közszolgáltatást alárendelték a politikai propagandának, egy másik közszolgáltatás, az időjárásjelentést végző intézmény és szakembereinek lejáratása érdekében.
OMSZ-ügy: a diktatúra lényege ilyen primitíven eddig még nem bukott ki
"A hatalomnak mindig azt kell kommunikálnia, hogy ő tévedhetetlen, s ha valami gáz van, muszáj keresnie egy bűnbakot, akit pellengérre kell állítani. Ez egy végtelenül primitív hatalomtechnika" – nyilatkozta a Népszavának Síklaki István szociálpszichológus. Szerinte egy diktatúrának mindegy, hogy az időjárás egyáltalán nem politikai ügy.