Buzinkay György, a Momentum politikusa szerint nem jó a helyzet Nagy-Britanniában, de mi még így is csak irigykedve nézhetjük őket, mert ilyen egy demokratikus ország, ahol a rossz kormányzásnak következményei vannak. Nekünk meg marad a sokkal súlyosabb gazdasági válság, meg a mélyülő diktatúra.
Csütörtökön alig 45 nap után lemondott Liz Truss brit miniszterelnök a kormányzó Konzervatív Párt vezetői posztjáról. A lépés miniszterelnöki tisztségének megszűnését is jelenti, de Truss a Downing Street-i kormányfői hivatal előtt felolvasott rövid nyilatkozatában közölte, hogy utódja megválasztásáig ellátja miniszterelnöki teendőit.
A Truss kormány bukásának okait, és a bennünket érintő tanulságait Buzinkay Gyöürgy, a Momentum politikusa járta körbe.
Truss távozásának közvetlen előzményeként Kwasi Kwarteng volt pénzügyminiszter átfogó adócsökkentési csomagtervet jelentett be: A legmagasabb jövedelmek (150 ezer font feletti) 45%-os adókulcsát 40%-ra, az alapkulcsot pedig 20-ról 19%-ra csökkentette (nálunk a leggazdagabbak is csak 15% személyi jövedelemadót fizetnek).
Tették mindezt azért, mert bár a valóság már többször rácáfolt, a konzervatívok még mindig hisznek abban, hogy ha a gazdagok adóit csökkentik, akkor a náluk maradt több pénz lecsorog a társadalom egészéhez (mert így több befektetést lesz, ez pedig több munkahelyet hoz létre), ezzel az egész gazdaság lökést kap
Ez az adócsökkentés persze lyukat ütött volna a brit költségvetésen, aminek következtében a font hatalmas gyengülésbe kezdett. A dollárhoz képest így is a legnagyabb kilengés -8%-os volt szeptember 5-e, Truss kormányra kerülése óta. Január óta 16%-ot gyengül a font a dollárhoz képest.
Összehasonlításképpen: a magyar forint januártól 24%-ot gyengült a dollárhoz képest és volt ez szeptemberben 35%-os gyengülés is.
- mutatott rá Buzinkay, majd kitért arra is, hogy Truss elődje, Boris Johnson pedig abba bukott bele, hogy a vírus alatti karantén szabályokat megszegve partit tartottak a miniszterelnöki rezidencián miközben Magyarországon pl. Gulyás Gergelyt semmilyen megdorgálás nem érte, amikor a kötelező étteremzárvatartások alatt (amibe egy csomó vendéglátóhely csődbement) egy tízfős társasággal a Várkert Bazár luxuséttermében mulatott.
Nem jó a helyzet Nagy-Britanniában. Hatalmas károkat okoz a szigetországnak a Brexit, rossz a gazdaságpolitikája a 2010 óta kormányon lévő konzervatívoknak. De mi ezt az Angliát is csak irigykedve nézhetjük. Ilyen egy demokratikus ország, ahol a rossz kormányzásnak következményei vannak. Nekünk meg marad a sokkal súlyosabb gazdasági válság, meg a mélyülő diktatúra.
- vonta le a szomorú végkövetkeztetést a momentumos politikus.