DK: A kormány most a kutatókat, később a diákok fogja kizárni az európai tudományos együttműködésből
Az európai együttműködésben való részvétel mindenkinek fontos, aki azt akarja, hogy a diplomáját elismerjék külföldön is és érjen valamit az a tudás, amit itthon megszerzett.
"Több mint egy éve derült ki, hogy a magyar egyetemek kormányzati megszállása és alapítványi privatizálása miatt a magyar hallgatók nem vehetnek részt az Erasmus nevű európai cserediák-programban, a magyar kutatók pedig a Horizont nevű kutatási együttműködésben. Orbán Viktor felismerte az általa okozott károkat, mégis úgy döntött, hogy nem fontosak a magyar egyetemisták és nem fontosak a magyar kutatók, fontosabb a magyar egyetemek megszállása, mint az európai együttműködésekben való magyar részvétel - jelentette ki sajtótájékoztatóján Barkóczi Balázs, a DK oktatási árnyékminisztere.
Hozzátette: Az Árnyékkormány szerint a Horizont program pótlására sufnituninggal összedobott Hu-rizont program azt jelenti, hogy a kormány beletörődött abba, hogy Magyarország kimarad az európai oktatási és kutatási együttműködésekből. Ez káros minden magyar hallgatóra és kutatóra, valamint a magyar oktatás és kutatás-fejlesztés egészére nézve is.
Kijelentette: A Dobrev Klára vezette Árnyékkormány éppen ezért szociáldemokrata fordulatra készül a kormányváltás után. Ki kell zárni minden kormánypárti politikust az egyetemek mögött lévő alapítványokból, az egyetemi vagyont pedig újra az államnak kell ellenőriznie! Azért, hogy nyomást helyezzünk a kormányra a magyar hallgatók és kutatók érdekében. A DK EP-képviselői az Európai Parlamentben megszavazzák azt az állásfoglalást, amely felszólítja az Orbán-kormányt, hogy haladéktalanul tegyen eleget a jogállamiság elvének és hajtsa végre azokat a reformokat, amik lehetővé tennék a magyar részvételt a Horizont és az Erasmus programokban - mondta.
Barkóczi végül arról is beszélt, az európai együttműködésben való részvétel nemcsak azoknak fontos, akik cserediákként külföldön tanulnának vagy kutatóként európai programokban vennének részt. Ez mindenkinek fontos, aki azt akarja, hogy a diplomáját elismerjék külföldön is és érjen valamit az a tudás, amit itthon megszerzett. Ha marad az egyetemek kormányzati megszállása és Magyarország továbbra is kimarad az európai együttműködésekből, akkor az az egész magyar felsőoktatásnak súlyos károkat fog okozni.
Támogasd az ezalényeg.hu szerkesztőségét, hogy ne hallgattassanak el minket!