Ezeknek a gépeknek a nagy része soha nem került a kórházakba, 16 ezer kínai lélegeztetőgépből 13 ezer a raktárban parkol. Ezek is csak ahhoz kellettek, hogy közpénzből gazdagodjon a NERisztokrácia a világjárványt is kihasználva.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság az Átlátszó közadatigénylésére adott válaszából derült ki, hogy eddig 390 millió forintot emésztett fel a lélegeztetőgépek raktározása - írta meg a Hírklikk. Az állami intézmény két csarnokban tárolja az eszközöket, csak az elfoglalt területért fizet.
Ezeknek a gépeknek a nagy része soha nem került a kórházakba, 16 ezer kínai lélegeztetőgépből 13 ezer a raktárban parkol. A raktárak bérleti díja havi 15 millió forint.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) két céggel szerződött raktározásra. A szigetszentmiklósi raktár miatt a Waberer’s-Szemerey Logisztika Kft-vel 2020 májusában 270 millió forint értékben. Majd 2020 októberében a Victoria Ingatlanhasznosító Kft-vel 142 millió forint értékben. Utóbbi szerződés 2025-ig szól.
Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő az Átlátszónak azt mondta, a gépek két év alatt nem mennek tönkre, ha szükséges, azokat munkára lehet fogni. Ugyanakkor lehetnek olyan elemei, amiket be kell vizsgáltatni.
A készülékek egy részéhez további egyszer használatos vagy elkopó alkatrészekre lenne szükség, de ezek hazai szerviz híján Magyarországon nem hozzáférhetők. Továbbá több gép mellől hiányzott az európai importhoz kötelező, minőséget jelző tanúsítvány; a vizsgált kínai gépek csatlakozói nem voltak kompatibilisek a magyar kórházakban használatosakkal, és több típusnál hiányzott a megfelelő átalakító is.
A Momentumnak sikerült kiperelnie a lélegeztetőgép-mutyi titkos részleteit
Mivel a túlárazott lélegeztetőgépekhez csak kínai használati utasítás volt egy fideszes strómancég kivételével senki sem vállalta azok üzembe helyezését. Erről és a későbbi hibákról hivatalból jegyzőkönyveket készítettek, de ezeket egészen a mai napig titkolta a Külügyminisztérium.
80 nap alatt a NER körül: a nagy fideszes lélegeztetőgép-mutyi
Túl sokba került, nagy részük használhatatlan és mégis arról dumáltak, hogy milyen sikeres. Ez volt Orbánék lélegeztetőgép-biznisze a koronavírus-járvány alatt, ami nem meglepő, hiszen a Fidesz-kormány 12 évét ugyanígy lehetne jellemezni.
Ha Orbán előre tudta, hogy nem működnek a lélegeztetőgépek, miért hagyta, hogy annyi magyar meghaljon?
Orbánék úgy vettek milliárdokért több ezer darab lélegeztetőgépet, hogy előtte brit orvosok figyelmeztették őket, az ócska kínai eszközök veszélyesek, sőt akár halált is okozhatnak.