A budapestiek befizetik a pénzt, amit a nagy állami Kukaholding beszed, de vissza már nem osztja a munkát ténylegesen elvégző FKF-nek. Ebből most volt elég. Nincs más út, perelünk. - írta Karácsony Gergely.
Perre megyünk az emberek pénzéért és nem állunk meg, amíg a budapestiek által befizetett szemétszállítási díjat az állami Kukaholding maradéktalanul el nem utalja a munkát ténylegesen elvégző fővárosi cégnek. Azt a díjat, amit a budapestiek befizetnek, azt a pénzt, amit az előző városvezetés még megkapott.
- írta Facebook oldalán Karácsony Gergely.
Épp ezért a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. megindítja a szükséges jogi eljárásokat a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő (NHKV) Zrt. ellen. Az erről szóló, MTI-hez eljuttatott közleményben felidézték, hogy az FKF Nonprofit Zrt., majd jogutódja, a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. (ezen belül az FKF Hulladékgazdálkodási Divízió) hulladékgazdálkodási bevétele 2017-ben 30,56 milliárd forint volt, 2018-ban 30,91 milliárd, 2019-ben 28,41 milliárd, 2020-ban 27,99 milliárd, 2021-ben pedig 26,16 milliárd.
Tehát az elmúlt, pénzügyileg lezárt ötéves időszak elejéhez képest mára a tevékenység finanszírozása mintegy 15 százalékkal csökkent - fűzték hozzá, jelezve: az FKF bevételeinek mértékét a Kukaholding szabályozza. Megjegyezték, hogy ebben az időszakban a fogyasztói árindex 18,2 százalék, az FKF által beszerzett áruk és szolgáltatások árát meghatározó ipari termelői árindex 31,6 százalék volt; a forint az euróhoz képest 15,9 százalékot romlott.
A fentiekből egyértelműen következik, hogy összességében a Kukaholding markáns forrásszűkülést okozott az elmúlt három évben, miközben az ellátandó feladat volumene változatlan maradt. Budapest területe nem lett kisebb. A Társaságunknál dolgozó, a hulladékgazdálkodási tevékenységet ellátó létszám nem csökkent. Látható tehát, hogy az önkormányzati választásokat követően (2019) az állam évente mintegy 3-5 milliárd forinttal kevesebb finanszírozást juttat az FKF-nek. A Budapesti Közművek kénytelen megindítani a szükséges jogi eljárásokat az NHKV (Kukaholding) ellen annak érdekében, hogy a fővárosiak által az elmúlt három évben befizetett kukadíjak, és az FKF dolgozók által a fővárosi hulladékból megtermelt egyéb (energetikai hasznosítás, zsákértékesítés, haszonanyag-értékesítés, piaci tevékenység) bevételek teljes mértékben a Társasághoz kerülhessenek.
- áll a Budapesti Közművek közleményében.
Karácsony Gergely szövetséget ajánl a sztrájkoló kukásoknak az állami Kukaholdinggal szemben
A főváros a hulladékszállításban a Kukaholdingnak nevezett állami cégszörny alvállalkozója, amely egyszerűen nem fizeti meg a budapestiek által befizetett szemétdíjat: az elmúlt 3 évben az állami Kukaholding 15 milliárd forintot nem adott vissza Budapestnek. Pedig abból bőven lehetne a dolgozók bérét emelni.
Megegyezés született a főváros és a kukások között, véget ért a sztrájk
Szemben a fideszes tankerületekkel a főváros nem ellenségként kezelte a sztrájkolókat, róluk hazugságokat terjesztve, és megfenyegetve őket, hanem megértően és megoldást keresve szóba állt velük. Egészen más is lett az eredmény.
Karácsony: kétszázezer forintos rezsitámogatást kapnak a fővárosi cégek és intézmények dolgozói
A főváros erején felül segít a káoszkormány okozta bajban. A rendkívüli rezsitámogatást, amelyet a hulladékszállításban dolgozók kapnak, kiterjesztik a "Budapest-család" minden munkavállalójára. Heteken belül a főváros minden intézményének és cégének munkavállalója - a vezetők kivételével - megkapja a támogatást.