A roamingdíjak eltörlése után ez újabb fontos lépés abba az irányba, hogy az unión belül a fogyasztóvédelmi szempontokat helyezzük az ehhez hasonló döntések előterébe. És nem utolsó sorban újabb kézzelfogható példa ez arra a kérdésre is, hogy "mégis mit tesz konkrétan az EU, hogy egyszerűbb legyen az életünk?" - kommentálta a döntést az egyik megszavazója, a momentumos Cseh Katalin.
A 602 szavazattal, 13 ellenszavazattal és nyolc tartózkodás mellett elfogadott, az egységes töltőkre vonatkozó új jogszabályi kötelezettség 2026 őszére a laptopokra is kiterjed majd.
A jogszabály célja, hogy kevesebb hulladék keletkezzen az elektromos és elektronikus berendezésekből, a fogyasztók pedig a fenntarthatóságra figyelemmel választhassanak termékeket a kínálatból. A jogszabály eléri ugyanis, hogy nem szükséges minden készülékhez másik töltőt használni, illetve vásárolni akkor, ha lecserélik hordozható elektronikus eszközeiket.
Gyártótól függetlenül ugyanolyan USB-C port kerül a legfeljebb 100 W teljesítményű, vezetékesen tölthető új mobiltelefonokra, táblagépekre, digitális fényképezőgépekre, fej- és fülhallgatókra, hordozható játékkonzolokra, hangszórókra, e-könyv-olvasókra, billentyűzetekre, egerekre, hordozható navigációs rendszerekre és laptopokra.
A gyorstöltést támogató összes készülék esetében azonos lesz a töltési teljesítmény, a felhasználók így bármilyen kompatibilis töltővel ugyanolyan gyorsan fogják tudni feltölteni eszközeiket. Külön termékcímkén kell majd jelezni a töltési jellemzőket, hogy könnyebben meg lehessen állapítani, meglévő töltőik kompatibilisek-e az új eszközzel. A megadott információk birtokában az is eldönthető lesz majd, hogy kell-e egy adott termékhez új töltőt vásárolni. A meglévő töltőket így többen tovább használják majd.
Az EP közleményében közölte továbbá, a felesleges töltőváltást elkerülve a vevők összességében akár 250 millió eurót is megtakaríthatnak évente, illetve az Európai Unióban évente mintegy 11 ezer tonna elektronikus hulladék keletkezik az elhasználódott vagy lecserélt töltőkből, amelyek mennyisége így csökkeni fog.
Ezzel nem csak rengeteg bosszúságot, de pénzt is megspórolnak majd a fogyasztók, hiszen nem tudnak többé különböző gyártók az (egyébként nagyon is támogatandó) innovációra hivatkozva különböző típusú töltők gyártásával nyerészkedni a vásárlókon. A kevesebb e-hulladék pedig a bolygót is védi. (...) A roamingdíjak eltörlése után ez újabb fontos lépés abba az irányba, hogy az unión belül a fogyasztóvédelmi szempontokat helyezzük az ehhez hasonló döntések előterébe. És nem utolsó sorban újabb kézzelfogható példa ez arra a kérdésre is, hogy "mégis mit tesz konkrétan az EU, hogy egyszerűbb legyen az életünk?"
- kommentálta a döntést az egyik megszavazója, a momentumos Cseh Katalin.