Felcsuti Péter, közgazdász, a Raiffeisen Bank volt vezérigazgatója gazdasági szempontból vizsgálta meg az Orbán-kormány járványügyi intézkedéseit. Súlyos hibákat és hiányokat tapasztalt.
A közgazdász facebook bejegyzésében foglalta össze, hogy mi a baja Orbánék koronavírus ellenes intézkedéseivel. Három fő pontot talált.
1. A kieső jövedelmek pótlása
"A fizetési kötelezettségek elhalasztása helyes, de nem elég. Ebből nem lehet kenyeret venni."
Sokan elvesztették a munkahelyüket, megszűnt a jövedelmük. A hiteltörlesztési és adóbefizetési haladékok nem segítenek rajtuk. Nekik konkrét és azonnali anyagi támogatásra van szükségük a túléléshez.
- alapjövedelem bevezetései
- rászorultsági alapon járó szociális segély
- munkanélküli segély összegének és időtartamának megemelése
Mivel csak a válság fennállásáig szóló intézkedésekről van szó, a szokásos ideológiai” ihletésű érvek, mint a munkaalapú társadalom, akármit is jelentsen ez, ebben az esetben nem állnák meg a helyüket.
2. A szociális katasztrófa elkerülése
A mélyszegénységben élőket nem csak anyagilag, de egészségügyileg is súlyosan érintheti a járvány. Azon kívül, hogy szükségük van a fent említett pénzbeni támogatásra, külön figyelmet igényelnek.
Az államnak támogatnia kellene a szociális területen működő, elismerten hasznos, közhasznú szervezeteket és az önkormányzatok szociális célú tevékenységét.
A Fidesz-kormány ehelyett több száz milliót vesz el mindegyik önkormányzattól.
3. Szolidaritás a gazdagok részéről
Az elmúlt tíz évben Orbán haverjai dollármilliárdossá keresték magukat az állami közbeszerzéseken. Itt az ideje, hogy valamit visszaadjanak a kirabolt embereknek. Felcsuti Péter szerint igenis szolidaritási adókat kellene kivetni a jelentős vagyonnal rendelkezőkre.
"A társadalmi kohézió és a szolidaritás követelménye diktálja, hogy a valóban tehetősekre szolidaritási adót vessenek ki."