Az okok mind olyanok, amelyek ellen a tüntető tanárok épp küzdenek: alulfinanszírozottság, a tanári kar elöregedése, rossz tanterv.
Sokat romlott Magyarország oktatási rendszerének helyzete – ez olvasható ki abból az elemzésből, amelyet az Egyensúly Intézet készített, és a 24.hu ismertetett. Az elemzőintézet úgynevezett Megatrend Indexe azt jelzi, hogy hogyan állnak az egyes európai uniós országok a 21. századot meghatározó globális változásokra való felkészülésben.
Magyarország jelenleg az oktatás helyzetét tekintve a 24. helyen áll, ezzel csupán Olaszországot, Bulgáriát és Romániát előzve meg. Aggodalomra ad okot, hogy a vizsgált időszakban hazánk látványos visszaesést könyvelt el az uniós rangsorban 2015 és 2022 között (17. helyett 24.).
Az oktatási rendszer bemeneti adatainak vizsgálata alapján hazánk még a középmezőnybe tartozik, de már látható a lefelé mutató tendencia: 2015-höz képest nyolc helyet veszítettünk (9. helyett 17.). Az intézet felhívja a figyelmet, hogy 2020-ra mind a közoktatásra, mind pedig az oktatási rendszer egészére fordított GDP-arányos kiadások mértéke csökkent, és a tanári kar elöregedését sem sikerült megállítani.
Az egy tanárra jutó diákok számában jobb a helyzet, ez azonban részben az iskoláskorú népesség fogyásának tudható be. A magyar oktatási rendszer eredményessége a kimeneti adatok alapján 25,3 indexponttal marad el a finn rendszertől. Visegrádi összevetésben sem jobb a helyzet, hiszen a lengyelek (11.), a csehek (14.) és a szlovákok (20.) is megelőznek bennünket. Az elemzők megjegyzik: ahhoz, hogy ebben előrelépés történhessen, nemzetstratégiai prioritássá kell válnia az alapkészségek fejlesztésének és az élethosszig tartó tanulás ösztönzésének.
Népszavazást kezdeményez az oktatásról a Pedagógusok Szakszervezete
Egy európai országban a kormány ezekről a kérdésekről automatikusan megkérdezné a szakmát és az érintetteket. Az már az Orbán-kormány szegénységi bizonyítványa, hogy az egyik legnagyobb pedagógusszervezetnek egy népszavazási kezdeményezéssel kell ezekre felhívnia a figyelmet.
Ezt hogy képzelik? Pintérék még a tanárok privát laptopjait is meg akarják figyelni
Lassan már nálunk is totális megfigyelőállam lesz, mint Kínában. Barkóczi Balázs szerint az intézkedés megteremti a terror és a félelem levegőjét az iskolákban, és ez elfogadhatatlan.
Akár fizetéscsökkentést is hozhat Pintér rendőrminiszter tanárminősítési rendszere
Elképesztő, hogy még abból a kevésből is elvennének, amit most kapnak a tanárok, ahelyett, hogy normális szintre hoznák a fizetéseket. Hiába, a rendőr csak büntetésben tud gondolkodni.