Egyszerű többség esetén korrupcióellenes hivatalt hoznak majd létre, de nem kérdés, hogy kétharmados győzelem esetén lesz korrupcióellenes ügyészség, és az ügyészség egész munkáját is át lehet gondolni jelentette ki az egyesült ellenzék korrupcióellenes küzdelmének arca.
Az ellenzéki pártszövetség választási győzelme esetén létrehozandó korrupcióellenes hivatal fegyelmi, illetve személyi javaslatokat, valamint feljelentést tehetne, továbbá a nyilvánossághoz fordulhatna
- mondta az Egységben Magyarországért szerdai sajtóreggelijén Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő.
Az Egységben Magyarországért korrupcióellenes szakpolitikai kabinetvezetője áttekintést adott arról, hogy miként készülnek a kormányváltás utáni teendőkre, főként arra összpontosítva, hogy mit lehet tenni egyszerű többség esetén, és hogy mire lesz jó a létrehozandó korrupcióellenes hivatal.
Elmondta: hónapok óta folytatott egyeztetéseket jogi szakértőkkel arról, hogy már az új összetételű parlament első ülésén legyenek benyújtható törvényjavaslatok, beleértve a korrupcióellenes hivatal felállításáról szóló előterjesztést. Elsősorban azért nem állt elő eddig az elképzelésekkel, mert el akarta kerülni - és ez sikerült is -, hogy a kormányoldal a parlamenti ciklus vége előtt, az utolsó pillanatban még módosítsa a jogi környezetet, így például kétharmadossá változtassa a büntető eljárásról szóló törvényt.
Nem kérdés, hogy kétharmados győzelem esetén lesz korrupcióellenes ügyészség, és az ügyészség egész munkáját át lehet gondolni
- jelentette ki, hozzátéve, ebben az esetben az ügyészséget az igazságügyi tárca alá kell helyezni.
Az Európai Ügyészséghez való csatlakozás célkitűzésével kapcsolatban kiemelte: az nem teszi majd lehetővé azt, hogy a korábban elkövetett bűncselekmények ügyében is eljárjon, a csatlakozás tehát „inkább az új elkövetők dolgát fogja megnehezíteni”. A csatlakozás egyébként jogászaik szerint, ellentétben a Fidesz álláspontjával, feles többséggel is megtehető - jegyezte meg.
Egyszerű többség esetén korrupcióellenes hivatalt hoznak majd létre. Ez a hivatal „törvénykezési katalizátor lesz, olyan törvények előkészítését fogja végezni, amelyek megfékezik a korrupciót”.
A hivatalnak nem túl erős szankcionáló hatásköre is lesz majd, a most is érvényes előírások kikényszerítése érdekében. Ezzel kapcsolatban kitért arra, hogy számos fontos szervezet - így például a Gazdasági Versenyhivatal, a NAV, a Közbeszerzési Hatóság - vezetése egyszerű többséggel kormányzati hatáskörben van, és ezzel élni is fognak.
Azzal kapcsolatban, hogy mit lehet tenni a jogi felelősségre vonás érdekében, ha nincs kétharmados többsége az új kormánynak, Hadházy Ákos kiemelte: azt szeretnék, ha a korrupcióellenes hivatal komoly vizsgálati jogkörökkel rendelkezne. Saját maga nem folytatna nyomozást, de minden állami adatba belenézhetne, így a nyomozati adatokba is, és beszámoltathatná a nyomozó hatóságokat. A hivatal „meg fogja tudni nézni a korábban gyalázatos módon lezárt nyomozásoknak a körülményeit is”.
A vizsgálódások alapján adott esetben fegyelmi, illetve személyi javaslatokat, valamint feljelentést tehet, továbbá a nyilvánossághoz fordulhat ez a tervezett korrupcióellenes hivatal, vagyis lényegében „a hatóságokat ellenőrző hatóság” lenne.
Hadházy Ákos szerint már az első parlamenti ülésnapon be akarják nyújtani a javaslatot a pótmagánvád intézményének a kiterjesztéséről. A Fidesz ezt beszűkítette, és most gyakorlatilag szinte csak rágalmazási ügyekben működik. A kiterjesztés a korrupciós bűncselekményekre vonatkozhat majd, bizonyos összeghatár fölött. Polt Péter legfőbb ügyészt ugyan ketharmad hiányában nem tudják elmozdítani, de a pótmagánvád intézményével megnehezíthetik, hogy megmentse a fideszes bűnelkövetőket a bíróság elé kerüléstől.
Szintén javasolni fogják, hogy bizonyos bűncselekmények esetében a rendőrség és NAV kapja vissza a letartóztatás kezdeményezésének a jogát, ami jelenleg csak az ügyészséget illeti meg. Az engedélyezésről továbbra is a bíróság dönt majd. Ezen túlmenően a meglévő vádalku intézménye mellé - amivel meglátásuk szerint az ügyészség visszaél - jól átlátható amnesztiarendeletet lehetne hozni az elképzelések szerint, a jogtalanul szerzett pénz egy részének visszafizetése, valamint felhasználható információk nyújtása fejében, a bűncselekmények fontosabb haszonélvezőinek a felelősségre vonása érdekében. Végezetül törvénnyel gondoskodnának arról, hogy az illegálisan szerzett javak ne tűnhessenek el a magántőkealapokban, a tulajdonosi háttér ismeretlen volta miatt.
A képviselő úgy véli, a korrupcióellenes hivatal hatékony működéséhez legalább 100-150 főre lenne szükség - ebben az esetben egyszerre 15-20 kiemelt üggyel tudnának foglalkozni.
Így keress 1,5 millió forintot egyszerűen
Másfél milliónyi okunk van rá, hogy ne szavazzunk a Fideszre, és ez teljesen komoly. Ha Orbán marad, keresztet vethetünk az uniós pénzre, amivel fejenként 1,5 millió forintot bukunk, de ha jön MZP, akkor az EU-s lóvé is. Ilyen egyszerű? Igen!
Orbán kebelbarátját, a volt bolgár miniszterelnököt bilincsben vitték el a rendőrök
Orbán Viktor egyik nagy haverja volt a bolgár miniszterelnök, többször is jártak együtt az épülő déli határkerítésnél, és migráns-ellenes nézeteiken is osztoztak. A felcsúti retteghet, hiszen egyértelmű, a folyamatos lopásoknak ára van, melyet neki is meg kell majd fizetnie.
NERPÉDIA: Völner felemelkedése és bukása 5 percben
Kicsoda a lebukott fideszes, és miért robbant ügye az elmúlt évek legnagyobb korrupciós botrányaként? A NERPÉDIA eligazít Völner-ügyben.